INFOLINIA 722 100 224 wycieczka@wine-service.plWine Service Sp. z o.o., ul. Balicka 255, 30-198 Kraków

Jeden skok i jesteś poza Europą…

Tak o Sycylii pisał w początkach XX wieku D.H.Lawrence, wielki entuzjasta tej wspaniałej, wielokulturowej wyspy. Trudno o trafniejszą charakterystykę – rzeczywiście Sycylia, pomimo przynależności do Włoch, niewiele ma wspólnego z kontynentalną częścią kraju.

Ze względu na swe strategiczne położenie od zarania dziejów stanowiła łakomy kąsek – już w VIII wieku p.n.e. pojawili się tu Grecy, potem Rzymianie, Arabowie, Normanowie, Francuzi i Hiszpanie. Dla przybywających tu  licznie turystów najważniejsze jest, że wszystkie ongiś władające wyspą cywilizacje pozostawiły po sobie liczne ślady w postaci świątyń, teatrów i kościołów. W powszechnie używanym w interiorze dialekcie sycylijskim wyraźnie widać naleciałości z innych języków, a i tutejsza kuchnia wyróżnia się obfitością pikantnych potraw oraz dominacją warzyw i ryb.

Również pod względem winiarskim wyspa stanowi jakby odrębny kontynent, bazując na autochtonicznych odmianach winorośli, z której od dobrych kilkunastu lat powstają znakomite wina. O tym wszystkim mogliśmy się przekonać naocznie podczas kilkudniowego pobytu na Sycylii wiosenną porą, czyli wtedy, gdy jest tu najpiękniej. Najpiękniej, bo soczyście zielono i kolorowo, gdyż dla większości roślin przypada wówczas pora kwitnienia. Aż trudno nam było wyobrazić sobie, że już praktycznie w czerwcu niemal wszystko będzie tu spalone słońcem.

Sycylia wabi przyjezdnych mnogością atrakcji rozmaitego typu, dlatego planując podróż w te strony od razu trzeba sobie postanowić, na czym chcemy się skupić, gdyż nie sposób odgarnąć wszystko za jednym zamachem. Udając się na kolejną klubową wyprawę, akurat nie mieliśmy problemów z ustaleniem priorytetów, gdyż dla wszystkich oczywistym było, że interesuje nas przede wszystkim wino. A jak wino, to i zachodnia część wyspy. Tak się składa, że zachodnie jej rubieże cały czas jeszcze pozostają na uboczu tych najbardziej utartych turystycznych szlaków. A może nam się tylko tak wydawało? W każdym razie w kwietniu tłumów nie spotkaliśmy i bez przeszkód mogliśmy nacieszyć oczy wspaniałymi mozaikami katedry w Cefalù, w spokoju pospacerować stromymi uliczkami Erice, zachłysnąć się wielkomiejskim urokiem Palermo czy w promieniach porannego słońca kontemplować nieskazitelne proporcje wznoszącej się na wzgórzu świątyni w Segesta. 

Rozsmakowanie się w lokalnej kuchni i winach oraz niezapomnianych deserach, spośród których szczególnie przypadły nam do serca domowej roboty cannoli powstające w posiadłości Regaleali w samym sercu nieprzyjaznego sycylijskiego interioru, rozumie się samo przez się. Wszak prawda to powszechnie znana i nie ma w niej odrobiny przesady, że Sycylia to istny raj dla smakoszy.

Wyjazdy w miejsce relacji:

Emilia-Romania – stolice włoskiego smaku
19–24 września 2019

Bolonia – Rawenna – Modena – Parma

Emilia-Romania to część Włoch, gdzie w równej mierze spotyka się nauka, kultura i sztuka – także ta kulinarna. Wystarczy bowiem wymienić takie nazwy jak szynka parmeńska, ocet balsamiczny z Modeny czy parmezan i już chce się tam pojechać, aby skosztować na miejscu owych specjałów w najlepszym wydaniu.

2 550,00 

Na szlaku primitivo
26 kwietnia – 3 maja 2019

Apulia i Bazylikata

Południowe Włochy to królestwo smaków: pełnych słońca win, najlepszej na świecie mozzarelli, delikatnej oliwy i dojrzałych pomidorów. Apulia i Bazylikata oferują także wiele zaskakujących urodą miejsc. Towarzyszyć nam będzie oczywiście primitivo – najsłodsze wśród wytrawnych win świata!

Archiwalne
2 610,00 

Rzymskim szlakiem Toski
15–18 listopada 2018

Opera i sztuka w Rzymie

Któż nie słyszał o Tosce – słynnej operze Pucciniego, której akcja dzieje się w Rzymie. Odwiedzimy wszystkie miejsca związane z tym operowym arcydziełem, a dzień zakończymy Toscą w Teatro dell’Opera di Roma.

Archiwalne
1 830,00 

Toskania i Umbria
9–15 września 2018

Florencja – San Gimignano – Siena – Montepulciano – Orvieto – Asyż

Toskania jesienią jest niezapomniana! To kraina gęsto usiana renesansowymi miastami położonymi pośród winnic i cyprysów. Wśród nich znaleźć można zarówno malutką, pachnącą rozmarynem i bazylią Pienzę, jak i pełne zabytków Florencję oraz Sienę.

Archiwalne
2 690,00 

Festiwal Pucciniego w Toskanii
16–19 sierpnia 2018

Lukka – Piza – Torre del Lago

Puccini to niewątpliwe jeden z największych twórców opery włoskiej. Arie i duety z jego utworów słyszał każdy. W sierpniu, nieopodal położonej w Toskanii miejscowości Viareggio odbywa się festiwal dedykowany temu wielkiemu kompozytorowi.

Archiwalne
1 690,00