INFOLINIA 722 100 224 wycieczka@wine-service.plWine Service Sp. z o.o., ul. Balicka 255, 30-198 Kraków
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Jak co roku, w parku nieopodal starych, pamiętających jeszcze tureckie czasy kąpielisk, rozłożyło się winiarskie miasteczko. Każda z dwudziestu winiarni do spółki z jedną z lokalnych restauracji przygotowała wybór win i specjalnie dobrane do nich przekąski. Obowiązkowo każdy producent prezentował dwa wina. Był to naturalnie bikavér oraz nowa wschodząca egerska gwiazda – białe kupażowane wino produkowane przez wielu winiarzy pod wspólną nazwa egri csillag.

Początek lipca także na Węgrzech był niezwykle gorący. Jedynym sposobem na ochłodzenie się w upalne przedpołudnia były odwiedziny w piwnicach, w których bez względu na porę dna i roku panuje chłód. Szczególnie długo będziemy pamiętać wizytę w położonych nieopodal Doliny Pięknej Pani winnicach Lajosa Gála. Mieliśmy okazję skosztować kilkunastu win, w tym wielu próbek prosto z beczki. Najciekawszym doświadczeniem była możliwość porównania czterech win z tego samego rocznika i z tej samej odmiany – kékfrankos. Jedynym, co różniło te wina, była działka, z której zostały zebrane winogrona. I to właśnie siedlisko tak wyraźnie wpłynęło na bukiet przyszłego wina.

Tegoroczny pobyt na festiwalu pokazał, że choć kryzys dotyka dużą część węgierskich winiarzy, to szczęśliwie w Egerze nadal można spotkać doskonałe wina i co ciekawe; cały czas przybywa młodych, ambitnych winiarzy. Drogi stają się coraz lepsze, dojechać do Egeru jest coraz łatwiej, więc kto jeszcze tam nie był, niech rusza w te pędy.

Wyjazdy w miejsce relacji:

Winiarski grand tour po Węgrzech
3–10 lipca 2022

8 najważniejszych regionów w 8 dni

Węgry to jeden najbliższych nam regionów winiarskich świata. Nie tyko geograficznie, ale przede wszystkim historycznie, kulturowo i kulinarnie – bo przecież skoro smakują nam wina do madziarskiej kuchni to i do naszej, polskiej, będą także doskonałe. Niemal każdy, kto choć trochę interesuje się enologią, miał okazję odwiedzić któryś z regionów położonych między Dunajem a Balatonem. Znamy Tokaj, odwiedzamy Eger – a co z pozostałymi dwudziestoma regionami winiarskimi tego kraju? Zapraszamy do odbycia tygodniowej podróży, która obejmie wszystkie najważniejsze regiony winiarskie Węgier. Wybierz się z nami i spróbuj najlepszych win od „bratanków”.

Archiwalne
3 000,00 

Balaton i festiwal wina w Budapeszcie
wrzesień 2021

Somló – Badacsony – Budapeszt

We wrześniu zapraszamy na Węgry, do udziału w największym w Europie Środkowej festiwalu winiarskim, który odbywa się na zamku w Budapeszcie. Zanim jednak dotrzemy do stolicy Węgier, tradycyjnie odwiedzimy kilka winiarskich regionów. Tym razem wybraliśmy dwa miejsca położone nieopodal Balatonu. Tradycyjne odmiany, nowoczesne winiarnie i niezapomniane widoki to największe atuty Somló i Badacsony. Ostatni dzień spędzimy w Budapeszcie, uczestnicząc w festiwalu, a także wędrując nieoczywistymi ścieżkami, które wytyczą nasi przewodnicy.

Archiwalne
1 850,00