INFOLINIA 722 100 224 wycieczka@wine-service.plWine Service Sp. z o.o., ul. Balicka 255, 30-198 Kraków

Category

Francja

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

 • Archiwalne

  Lazurowe Wybrzeże pachnące lawendą
  22–28 czerwca 2019

  Prowansja i Dolina Rodanu

  Prowansja słynie przede wszystkim z Lazurowego Wybrzeża, festiwalu filmowego w Cannes i przepięknych jachtów zacumowanych na przystani w Saint Tropez. Enologiczna wyprawa na południe Francji pozwoli poznać także nader okazałe dziedzictwo kulturowe tej skąpanej w słońcu krainy.

 • Archiwalne

  Grand tour de Bordeaux
  23–27 października 2018

  Médoc – St-Émilion – Graves

  Bordeaux to najsłynniejszy region winiarski świata. Rubinowoczerwone wina weszły nawet do naszego słownika, bo to im zawdzięczamy kolor bordowy. Dzisiejsze Bordeaux to plątanina ponad czterdziestu apelacji, w których wina tworzy niemal dziesięć tysięcy producentów.

Podróże winiarskie do Francji

Francja bez wątpienia jest najważniejszym krajem winiarskim Europy i całego świata. Pierwsza winorośl została wprawdzie posadzona tu wiele wieków później niż w Grecji czy Włoszech, ale to właśnie tu za sprawą galijskich miłośników wina w pełni rozwinęła się i rozwija nadal kultura winiarska. Podobnie jak Włochy Francja to kraj, który może poszczycić się wieloma strefami klimatycznymi. Między Alpami a Pirenejami, chłodnym oceanem Atlantyckim a słonecznym, lazurowym wybrzeżem Morza Śródziemnego znajduje się kilkanaście regionów winiarskich dzielących się na niemal czterysta podregionów i apelacji. Zaczynając od położonej na północnym wschodzie Szampanii, w której powstaje najsłynniejsze wino musujące świata – szampan, przez położoną w dolinie Renu Alzację z jej rieslingami i winami z odmiany gewϋrztraminer, aż po Burgundię, czyli krainę romańskich klasztorów, średniowiecznych miast i zamków, będącą królestwem dwóch szczepów winorośli – chardonnay i pinot noir. Odmiany te przez połowę miłośników wina uznawane są za najszlachetniejsze na świecie. Druga połowa uważa jednak, że najwybitniejsze wina powstają po przeciwnej stronie Francji, w położonym nad Oceanem Atlantyckim regionie Bordeaux. W arystokratycznych posiadłościach, z których najsłynniejszymi są Château Petrus, Château Margaux oraz Château Haut-Brion powstają wyjątkowe kupaże z odmian uprawianych tu od dziesięcioleci – cabernet sauvignon, cabernet franc, merlot i petit verdot. Bordeaux to także słynne słodkie wina sauternes. Wśród nich Château d’Yquem, które znany krytyk winiarski Robert Parker Jr. nazwał płynnym crème brûlée.
Klimat Francji warunkują wielkie rzeki, które w naturalny sposób wyznaczyły najważniejsze regiony winiarskie Francji. W Côtes du Rhône uprawiana jest winorośl z odmian syrah, grenache i mourvèdre. Najsłynniejszą tutejszą apelacją jest Châteauneuf-du-Pape. To dawne winnice należące do letniej rezydencji papieży, którzy w średniowieczu przebywali w pobliskim Awinionie. Tuż obok rozpościera się kusząca polami kwitnącej lawendy Prowansja. Enoturyści znajdą tu słynne, zwiewne, idealne na letnie upały wina różowe oraz zupełnie wyjątkowe, korzenne, mocno zbudowane czerwone wina na bazie mourvèdre powstające w apelacji bandol.
Drugą ważną dla Podróży z Winem rzeką Francji jest ciągnąca się przez ponad tysiąc kilometrów Loara. Wzdłuż jej brzegów położone są aż 43 apelacje winiarskie, wśród których plasują się słynne Pouilly-Fumé, Sancerre, Anjou, Vouvray czy Chinon. Dolina Loary, zwana inaczej ogrodem Francji, to nie tylko winnice, ale również najpiękniejsze zamki Europy. Niektóre, niebywale stare, pamietające jeszcze czasy krucjat i Eleonory Akwitańskiej, inne młodsze, z okresu renesansu, baroku czy tak popularnego we Francji rokoko. Te najsłynniejsze z nich to Saumur, Chenonceau i Chambord.
Paryż kiedyś także był otoczony winnicami. Dziś producenci tego szlachetnego trunku przenieśli się do regionów lepiej nadających się do uprawy winnej latorośli. Nie znaczy to jednak, że miasto nad Sekwaną nie ma niczego do zaoferowania gościom Podróży z Winem. Wręcz przeciwnie – liczba winiarni, restauracji i słynnych bistro mogących poszczycić się niezwykle rozbudowanymi kartami win jest ogromna i ciągle rośnie. Paryż to także słynne muzea na czele z Luwrem oraz wielką kolekcją impresjonistów w Musée d’Orsay. Stolica Francji to obok Mediolanu i Wiednia europejskie centrum opery. To w końcu tutaj, w słynnej Opéra Garnier przez cały XIX wiek wystawiane były najsłynniejsze kompozycje Bizeta, Gounoda, Pucciniego czy Verdiego.