INFOLINIA 722 100 224 wycieczka@wine-service.plWine Service Sp. z o.o., ul. Balicka 255, 30-198 Kraków

Category

Słowenia

Wyświetlanie wszystkich wyników: 1

  • Archiwalne

    Winobranie w Słowenii
    19–23 września 2018

    Goriška Brda – Lublana – Jeruzalem

    Ten niewielki kraj między Alpami i Adriatykiem kryje nie tylko zapierające dech w piersiach górskie pejzaże i urokliwe śródziemnomorskie miasteczka, ale także doskonałe wina, którymi zachwyca się świat. Zapraszamy do udziału w prawdziwym winobraniu w regionie Goriška Brda zwanym słoweńską Toskanią.

Podróże winiarskie do Słowenii

Słowenia to jedno z mniejszych państw Europy. Jego stolica, Lublana liczy zaledwie 290 tysięcy mieszkańców. Szczęśliwie i niemal bezkrwawo odłączony od byłej Jugosławii kraj od początku lat dziewięćdziesiątych dynamicznie się rozwija nie tylko pod względem ekonomicznym i politycznym. Historia, wielopokoleniowe doświadczenie i współczesna ewolucja winiarstwa stawiają Słowenię w pierwszej dziesiątce winiarskich krajów starego kontynentu.
Niewielka Słowenia podzielona jest przez pasmo Alp Julijskich na dwie strefy klimatyczne. Północna, chłodniejsza, o bardziej kontynentalnym klimacie znana jest przede wszystkim z win białych. Dominują tu takie odmiany jak riesling, furmint, pinot gris, a przede wszystkim sauvignon blanc, który nie mógłby znaleźć sobie lepszego siedliska od położonej na granicy Austrii i Słowenii Styrii. To tutaj, w uroczej miejscowości Ptuj odbywa się co roku festiwal win sauvignon blanc. Stolica Styrii, Maribor także może poszczycić się winiarską tradycją, której żywym symbolem jest rosnący na jednym z placów miasta najstarszy na świecie krzew winorośli, nieprzerwanie rodzący owoce od ponad trzystu lat.
Południowa część Słowenii słynie z łagodnych wzgórz i dolin otwartych na ciepłe śródziemnomorskie powietrze, napływające znad pobliskiego Adriatyku. Kiedyś najpopularniejsze w Polsce słoweńskie wina pochodziły właśnie z Doliny Vipavy. Dzisiaj szczególną uwagę należy zwrócić na położony za wzgórzami, leżący między Alpami a włoskim Collio region Goriška Brda. Ten niewielki obszar do złudzenia przypomina Toskanię. Na łagodnych, porośniętych winnicami i gajami oliwnymi pagórkach piętrzą się malutkie miasteczka, renesansowe wille i średniowieczne klasztory. Wzdłuż wiejskich dróg rosną figi i cyprysy, a dookoła pachnie lawendą i rozmarynem. W tak sielskich okolicznościach przyrody powstają znakomite wina, zarówno białe jak i czerwone, ze znanych, międzynarodowych odmian. Sporym zaskoczeniem jest uprawiana tu endemiczna biała odmiana winorośli rebula. Podczas degustacji wino to zachwyca zarówno w wersji młodej, świeżej, jak i starszej, dojrzewającej w dębowych beczkach.
Słowenia ma niewielki dostęp do morza Adriatyckiego. Linia brzegowa liczy tutaj zaledwie 46 kilometrów. Nad skalistym brzegiem weneccy kupcy założyli w dawnych czasach piękne portowe osady – Koper, Piran i Portorož. Choć trudno tu o przestronne plaże i nadmorskie klify, wpływ Adriatyku jest wyraźnie wyczuwalny w smaku tutejszych win. W regionie Primorje, gdzie winiarze chętnie sięgają po lokalny szczep refošk, powstają świeże, pełne harmonii wina.
Pisząc o Słowenii nie sposób pominąć dwóch największych atrakcji turystycznych tego kraju. Pierwszą są Alpy Słoweńskie, zwane inaczej Julijskimi. Najwięcej odwiedzających przyciągają tutaj położone wśród ośnieżonych szczytów górskie jeziora Bled i Bohinj. Znad tego drugiego rozciąga się widok na najpiękniejsze partie gór z najwyższym szczytem Triglav na czele. Drugą atrakcją, którą trzeba odwiedzić podczas podróży do Słowenii, jest położona nieopodal Doliny Vipavy jaskinia Postojna, będąca jednym z największych na świecie zespołem krasowych jaskiń i podziemnych korytarzy.
Wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji odwiedzić tego niewielkiego wprawdzie, ale mimo to bardzo różnorodnego i pod wieloma względami bogatego kraju, zachęcamy do wybrania się na jedną z proponowanych przez Podróże z Winem wypraw do Słowenii i jej regionów winiarskich.