INFOLINIA 722 100 224 wycieczka@wine-service.plWine Service Sp. z o.o., ul. Balicka 255, 30-198 Kraków
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Relacja z wyjazdu Festiwal Pucciniego w Toskanii, który odbył się w sierpniu 2018 roku.

Toskania kusi swym niezaprzeczalnym urokiem o każdej porze roku, ale żeby wybrać się do niej w środku lata członkowie Klubu Domu Wina musieli mieć jakiś naprawdę ważki powód. 

Generalnie rzecz biorąc w lipcu i sierpniu wystrzegamy się nie tylko winnic, ale w ogóle wycieczek europejskich ze względu na upały i tłumy turystów. Jeśli chodzi o Półwysep Apeniński wyjątki robimy tylko w dwóch przypadkach i tym razem mieliśmy do czynienia z jednym z nich – festiwalem operowym w Torre del Lago, podczas którego wystawiane są dzieła Giacoma Pucciniego.

Ale skoro już zdecydowaliśmy się na sierpniowy wyjazd do Włoch, to oprócz uczestnictwa w spektaklach operowych, postanowiliśmy pobyt na tej niewątpliwej urody ziemi wykorzystać i jeszcze to i owo zobaczyć. Czasu starczyło akurat na wizytę na Polu Cudów w Pizie, gdzie wznoszą się niepowtarzalne, na zawsze zapadające w pamięć  przykłady średniowiecznego budownictwa: wyjątkowej urody katedra, znana wszystkim jako Krzywa Wieża budowla w założeniu mająca być wolnostojącą dzwonnicą, olbrzymie baptysterium i Camposanto.

Z oczywistych względów odwiedziliśmy także Lukkę – rodzinne miasto Pucciniego, w całości otoczone pierścieniem murów obronnych. Zachwycił nas jego klimat, na który składają się wąskie uliczki, niewielkie place, imponujące świątynie, a w szczególności niecodzienny główny plac – Piazza Anfiteatro – będący nie czym innym, jak obudowanym rzymskim amfiteatrem. Skupiając się głównie na miejscach związanych z życiem i twórczością Pucciniego odwiedziliśmy muzeum zorganizowane w jego domu w Torre del Lago, gdzie przez lata mieszkał i komponował, a także zawitaliśmy do kurortu Viareggio, dokąd przeprowadził się pod koniec życia.

W specjalnie wzniesionym na potrzeby festiwalu amfiteatrze, za którym podziwiać można ciemne wody ukochanego przez Pucciniego jeziora Massaciuccoli, wysłuchaliśmy dwóch jakże odmiennych w charakterze i scenografii oper – pełnej przepychu i kolorów Turandot oraz niezwykle minimalistycznej w środkach wyrazu, ale jakże pięknej Madame Butterfly, zajmującej od zawsze w sercu mistrza miejsce szczególne. W pewnym sensie także podążając szlakiem Pucciniego, wszak wiadomo, że maestro bez wina nie wyobrażał sobie życia, odwiedziliśmy jedną z winiarni w apelacji Colline Lucchesi – maleńką, rodzinną, przepięknie położoną Colle Verde, gdzie oprócz kilku powstających w mikroskopijnych ilościach win spróbowaliśmy także znakomitej toskańskiej oliwy. W takiej konfiguracji Toskania letnią porą okazała się być wyborem zdecydowanie wartym uwagi i to na tyle, by wyjazd jeszcze nie raz powtórzyć.

Wyjazdy w miejsce relacji:

mediolan

Operowa wiosna w Mediolanie
10-13 marca 2022

LA SCALA – LEONARDO – WINO

Nie byłoby Włoch bez Mediolanu! To największe miasto Lombardii i całych Włoch północnych, spowite mgłami, które po opadnięciu odsłaniają widok na Alpy. Miasto, które od wieków dźwiga na swoich barkach włoską gospodarkę i jest jedynym miejscem Półwyspu Apenińskiego, gdzie dziś może zaistnieć młody artysta. Owiane aurą burżuazyjnej tajemniczości, kryje w sobie nie tylko dzieła Leonarda da Vinci, ale przede wszystkim pokłady energii i nadziei wszystkich, którzy chcą tu czegoś dokonać. Odkryj z nami to przez wielu niedoceniane, pełne dumy i znaczenia, miasto.

2 590,00 

Na szlaku primitivo
18-25 czerwca 2021

Apulia i Bazylikata

Południowe Włochy to królestwo smaków: pełnych słońca win, najlepszej na świecie mozzarelli, delikatnej oliwy i dojrzałych pomidorów. Apulia i Bazylikata oferują także wiele zaskakujących urodą miejsc. Towarzyszyć nam będzie oczywiście primitivo – najsłodsze wśród wytrawnych win świata!

Archiwalne
3 250,00 
winnice toskani

Toskania i Umbria
15-21 października 2021

Florencja – San Gimignano – Siena – Montepulciano – Orvieto – Asyż

Toskania to kraina gęsto usiana renesansowymi miastami położonymi pośród winnic i cyprysów. Wśród nich znaleźć można zarówno malutką, pachnącą rozmarynem i bazylią Pienzę, jak i pełne zabytków Florencję oraz Sienę.

Archiwalne
3 200,00 

Z winem przez całą Sycylię
11 –18 października 2020

Etna - Palermo - Marsala - Castellammare del Golfo - Agrygent - Modica - Ragusa - Taormina

Położona pośrodku Morza Śródziemnego Sycylia jest zupełnie wyjątkową wyspą. Z powodu swej bujnej przeszłości prezentuje licznym przybyszom niepokorny charakter i nader interesujące, wielokulturowe oblicze.

Archiwalne
3 190,00 

Emilia-Romania – stolice włoskiego smaku
19–24 września 2019

Bolonia – Rawenna – Modena – Parma

Emilia-Romania to część Włoch, gdzie w równej mierze spotyka się nauka, kultura i sztuka – także ta kulinarna. Wystarczy bowiem wymienić takie nazwy jak szynka parmeńska, ocet balsamiczny z Modeny czy parmezan i już chce się tam pojechać, aby skosztować na miejscu owych specjałów w najlepszym wydaniu.

Archiwalne
2 550,00 

Rzymskim szlakiem Toski
15–18 listopada 2018

Opera i sztuka w Rzymie

Któż nie słyszał o Tosce – słynnej operze Pucciniego, której akcja dzieje się w Rzymie. Odwiedzimy wszystkie miejsca związane z tym operowym arcydziełem, a dzień zakończymy Toscą w Teatro dell’Opera di Roma.

Archiwalne
1 830,00