INFOLINIA 722 100 224 wycieczka@wine-service.plWine Service Sp. z o.o., ul. Balicka 255, 30-198 Kraków
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Tag

Kraj: Austria

Austria

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

 • Oferta
  specjalna!
  Panorama Wiednia

  Operowy karnawał w Wiedniu
  10-13 lutego 2022

  Opera, filharmonia i wiedeńskie kawiarnie

  Wiedeń to jedyna europejska stolica, która sama w sobie jest regionem winiarskim. Do najbliższych winnic można tu dojechać… tramwajem. Wiedeń to także jeden z najważniejszych w Europie ośrodków muzycznych. Koncerty Filharmoników Wiedeńskich czy operowe spektakle przyciągają do stolicy Austrii melomanów z całego świata. Odwiedź z nami cesarski Wiedeń i odkryj jego uroki. Sprawdź, jak smakuje tort u Sachera, spróbuj café mélange w ulubionej kawiarni Freuda i zjedz austriacki obiad w winiarni, która przed laty gościła Beethovena.

 • Archiwalne

  Grand Tour po winnicach Austrii
  19-25 lipca 2021

  BURGENLAND – STYRIA – WACHAU – WIEDEŃ

  Austria to jeden z najmniejszych, ale i najważniejszych winiarskich krajów Europy. Tamtejsze wina ze względu na niewielkie ilości, a także dość wysoką cenę, znane są głównie w miejscach swego powstawania. Dlatego właśnie zapraszamy na tygodniowy objazd najciekawszych regionów Austrii. Podczas wyprawy spróbujemy win od kilkunastu producentów reprezentujących najważniejsze typy, odmiany i rodzaje powstających nad Dunajem win. Trasa wycieczki przygotowana jest tak, aby przy okazji odwiedzić najpiękniejsze zakątki kraju i zwiedzić światowej klasy zabytki, z których słynie nie tylko Wiedeń.

Wycieczki winiarskie do Austrii

Austria i jej stolica Wiedeń kojarzą się głównie z muzyką. To tutaj w XVIII i XIX wieku tętniło artystyczne i muzyczne życie świata. W orbicie dworu Habsburgów tworzyła trójka klasyków: Mozart, Haydn i Beethoven. W letnim pałacu w Schönbrunn przed cesarzową Marią Teresą koncertował kilkuletni Wolfgang Amadeusz Mozart. Dwadzieścia lat później jego najsłynniejsze opery miały swoje premiery w dworskim teatrze. Tu po raz pierwszy usłyszano Odę do radości z IX symfonii Ludwika van Beethovena. W stolicy nad Dunajem swój pierwszy międzynarodowy występ miał również Fryderyk Chopin. Gdy do tego dodamy jeszcze rodzinę Straussów i najsłynniejsze walce świata, pojawia nam się obraz prawdziwej stolicy muzyki, którą Wiedeń jest do dzisiaj. W mieście na stałe działają trzy teatry operowe i kilka sal koncertowych, z których najbardziej popularna jest Złota Sala Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego (Wiener Musikverein). Na co dzień gra tu najsłynniejsza orkiestra symfoniczna świata, czyli Wiedeńscy Filharmonicy (Wiener Philharmoniker), która dzięki transmitowanym na całym świecie Koncertom Noworocznym znana jest praktycznie każdemu.

Latem muzyczny świat przeprowadza się z Wiednia na austriacką prowincję. Muzycy z opery koncertują w Salzburgu podczas festiwalu dedykowanego Mozartowi. Na dwa miesiące rodzinne miasto wielkiego kompozytora staje się jedną wielką salą koncertową, do której zjeżdżają muzycy i melomani z całego świata. Miłośników muzyki operowej przyciąga również festiwal w Bregencji. Na monumentalnej scenie umieszczonej na Jeziorze Bodeńskim wystawiane są opery i koncerty symfoniczne.

Austria to nie tylko muzyka, ale i znakomite wina. Przede wszystkim białe z lokalnych odmian, takich jak grüner veltliner czy blaufränkisch, oraz międzynarodowych, wśród których dominują riesling i sauvignon blanc. Przegląd tutejszych regionów winiarskich należy zacząć od Wiednia, jako że miasto jest obszarem uprawy i produkcji wina. Na zboczach Lasu Wiedeńskiego i wzgórzu Kahlenberg od średniowiecza rosną winogrady. Tuż za południowymi granicami miasta zaczyna się niewielki Thermenregion, którego centrum stanowi Gumpoldskirchen – urocze miasteczko z barokową starówką. Jeszcze dalej na południe znajdziemy położony nad jeziorem Nezyderskim (Neusiedler See) Burgenland. Znany jest zarówno z czerwonych win odmiany blaufränkisch, jak i wyjątkowych win słodkich, w tym słynnych win lodowych (Eiswein). Najbardziej na południe wysuniętym regionem jest położona na alpejskim pogórzu Styria z niezwykle popularnym różowym winem schilcher oraz słynnym sauvignon blanc.

Inne ważne i doceniane przez sommelierów regiony znajdziemy, podróżując wzdłuż brzegów Dunaju, na zachód od Wiednia. Są to przede wszystkim Kamptal, Kremstal i Wachau. Na schodzących tarasowo aż do rzeki winnicach uprawia się przede wszystkim białe odmiany z lokalnym grüner veltlinerem na czele. Ta część Austrii zachwyca nie tylko jakością win ale i pięknymi krajobrazami. Płynąc statkiem po Dunaju, co kilka minut można podziwiać położone wśród zieleni winnic średniowieczne zamki, barokowe opactwa oraz urocze miasteczka z kolorowymi, od kwiatów i barwnych ozdób, kamieniczkami. 

W Austrii nie sposób skupiać się jednak wyłącznie na muzyce i winach. Podczas organizowanych w te strony Podróży z Winem sporo czasu poświęcamy na delektowanie się lokalną kuchnią oraz kawą i ciastkami w wiedeńskich kawiarniach.