INFOLINIA 722 100 224 wycieczka@wine-service.plWine Service Sp. z o.o., ul. Balicka 255, 30-198 Kraków
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Tag

Kraj: Francja

Francja

Wyświetlanie wszystkich wyników: 6

 • Archiwalne
  Wycieczki objazdowe na Lazurowe Wybrzeże

  Lazurowe Wybrzeże pachnące lawendą
  22–28 czerwca 2019

  Prowansja i Dolina Rodanu

  Prowansja słynie przede wszystkim z Lazurowego Wybrzeża, festiwalu filmowego w Cannes i przepięknych jachtów zacumowanych na przystani w Saint Tropez. Enologiczna wyprawa na południe Francji pozwoli poznać także nader okazałe dziedzictwo kulturowe tej skąpanej w słońcu krainy.

 • Archiwalne
  Wycieczki objazdowe do Grand Bordeaux

  Grand tour de Bordeaux
  23–27 października 2018

  Médoc – St-Émilion – Graves

  Bordeaux to najsłynniejszy region winiarski świata. Rubinowoczerwone wina weszły nawet do naszego słownika, bo to im zawdzięczamy kolor bordowy. Dzisiejsze Bordeaux to plątanina ponad czterdziestu apelacji, w których wina tworzy niemal dziesięć tysięcy producentów.

 • Archiwalne
  kolacja na wycieczce objazdowej w Alzacji

  Długi weekend w Alzacji
  20–23 czerwca 2019

  W królestwie rieslinga

  Alzacja to jedna z piękniejszych krain winiarskich w Europie. Położone wśród łagodnie opadających wzgórz średniowieczne miasteczka urzekają filigranową architekturą i zachwycają ilością kwiatów, których pełno tu na każdym kroku. A pomiędzy nimi ciągną się aż po horyzont winnice – tutaj rodzą się najlepsze białe wina we Francji.

 • Archiwalne
  Wycieczki objazdowe do Normandii

  Francuskim szlakiem gotyku i impresjonistów
  5–11 czerwca 2022

  Normandia – Giverny – Paryż

  Francja była i jest jednym z miejsc, w których przez wieki rodziły się i rozwijały kolejne trendy i kierunki w sztuce. Najważniejszymi z nich jest gotyk oraz znacznie późniejszy impresjonizm. Zapraszamy na długo oczekiwaną podróż szlakiem tych dwóch stylów, ich twórców, a przede wszystkim zabytków i znanych na cały świat dzieł sztuki. Ważnym punktem będzie pobyt w Normandii, której plenery i pejzaże inspirowały takich twórców jak Monet, Pissarro, Renoir czy Degas. Jak zwykle na naszych wyprawach nie zabraknie wyśmienitej kuchni, fantastycznych win, lokalnych normandzkich serów oraz – wyjątkowo – znamienitych cydrów i calvadosu.

 • Archiwalne
  Wycieczki objazdowe do Normandii

  Francuskim szlakiem gotyku i impresjonistów – dodatkowy termin
  19-25 czerwca 2022

  Normandia – Giverny – Paryż

  Francja była i jest jednym z miejsc, w których przez wieki rodziły się i rozwijały kolejne trendy i kierunki w sztuce. Najważniejszymi z nich jest gotyk oraz znacznie późniejszy impresjonizm. Zapraszamy na długo oczekiwaną podróż szlakiem tych dwóch stylów, ich twórców, a przede wszystkim zabytków i znanych na cały świat dzieł sztuki. Ważnym punktem będzie pobyt w Normandii, której plenery i pejzaże inspirowały takich twórców jak Monet, Pissarro, Renoir czy Degas. Jak zwykle na naszych wyprawach nie zabraknie wyśmienitej kuchni, fantastycznych win, lokalnych normandzkich serów oraz – wyjątkowo – znamienitych cydrów i calvadosu.

 • Archiwalne
  Wycieczka objazdowa do Doliny Loary

  Wina i zamki Doliny Loary
  14–19 czerwca 2021

  Montrésor - Chambord - Chenonceau - Saumur

  W Dolinie Loary w każdej mijanej miejscowości jest zamek. Jeden niewielki wybudowany zaledwie sto lat temu, gdzie indziej wielki i potężny, pamiętający czasy średniowieczne. W tych mniejszych mieszkali baronowie lub drobna arystokracja, w tych najsłynniejszych królowie i książęta.

Podróże winiarskie do Francji

Francja bez wątpienia jest najważniejszym krajem winiarskim Europy i jednym z największych producentów wina na całym świecie. Pierwsza winorośl została wprawdzie posadzona tu wiele wieków później niż w Grecji czy Włoszech, ale to właśnie ten obszar za sprawą galijskich miłośników wina w pełni rozwinął się i rozwija nadal kultura winiarska, a kraj przoduje w produkcji win różnego rodzaju i klasy. Podobnie jak Włochy Francja to kraj, który może poszczycić się wieloma strefami klimatycznymi, dzięki czemu wina francuskie są tak zróżnicowane. Bez wątpienia zróżnicowanie klimatu ma znaczący wpływ na popularność produkcji wina właśnie w tych krajach. Regiony winiarskie we Francji należą do dwóch stref klimatycznych: śródziemnomorskiego i kontynentalnego. Między Alpami a Pirenejami, chłodnym Oceanem Atlantyckim a słonecznym, lazurowym wybrzeżem Morza Śródziemnego znajduje się kilkanaście regionów winiarskich dzielących się na niemal czterysta podregionów i apelacji. Zaczynając od położonej na północnym wschodzie Szampanii, w której powstaje najsłynniejsze wino musujące świata – szampan, przez położoną w dolinie Renu Alzację z jej rieslingami i winami z odmiany gewϋrztraminer, aż do regionu romańskich klasztorów, średniowiecznych miast i zamków, będącą królestwem uprawy głównie dwóch szczepów winorośli – chardonnay i pinot noir, jaką jest Burgundia. Te odmiany winogron te przez połowę miłośników win uznawane są za najbardziej szlachetne na świecie. Druga połowa uważa jednak, że najwybitniejsze wina powstają po przeciwnej stronie Francji, w położonym nad Oceanem Atlantyckim regionie Bordeaux. W arystokratycznych posiadłościach, z których najsłynniejszymi są Château Petrus, Château Margaux oraz Château Haut-Brion powstają wysokiej jakości wyjątkowe kupaże z odmian uprawianych tu od dziesięcioleci – cabernet sauvignon, cabernet franc, merlot i petit verdot. Bordeaux to także produkowane tu słynne słodkie wina sauternes. Wśród nich Château d’Yquem, które znany krytyk winiarski Robert Parker Jr. nazwał płynnym crème brûlée.
Klimat Francji warunkują wielkie rzeki, które w naturalny sposób wyznaczyły najważniejsze francuskie regiony winiarskie i gdzie swoją lokację znalazły największe i najsłynniejsze winnice we Francji. W Côtes du Rhône spotkamy uprawy jest winorośl z odmian syrah, grenache i mourvèdre. Najsłynniejszą tutejszą apelacją jest Châteauneuf-du-Pape. To dawne winnice należące do letniej rezydencji papieży, którzy w średniowieczu przebywali w pobliskim Awinionie. Tuż obok rozpościera się kusząca polami kwitnącej lawendy Prowansja. Enoturyści znajdą tu popularne, zwiewne, idealne na letnie upały wina różowe oraz zupełnie wyjątkowe, korzenne, mocno zbudowane czerwone wina na bazie mourvèdre powstające w apelacji bandol.
Drugą ważną dla Podróży z Winem rzeką Francji jest ciągnąca się przez ponad tysiąc kilometrów Loara. Wzdłuż jej brzegów położone są aż 43 apelacje winiarskie, wśród których plasują się słynne Pouilly-Fumé, Sancerre, Anjou, Vouvray czy Chinon. Dolina Loary, zwana inaczej ogrodem Francji, to nie tylko winnice produkujące wina regionalne, ale również najpiękniejsze zamki Europy. Niektóre, niebywale stare, pamiętające jeszcze czasy krucjat i Eleonory Akwitańskiej, inne młodsze, z okresu renesansu, baroku czy tak popularnego we kraju rokoko. Te najsłynniejsze z nich to Saumur, Chenonceau i Chambord.
Paryż kiedyś także był otoczony winnicami. Dziś producenci tego szlachetnego trunku przenieśli się do regionów lepiej nadających się do uprawy winnej latorośli. Nie znaczy to jednak, że miasto nad Sekwaną nie ma niczego do zaoferowania gościom Podróży z Winem. Wręcz przeciwnie – liczba francuskich winiarni, restauracji i słynnych bistro mogących poszczycić się niezwykle rozbudowanymi kartami win pochodzenia regionalnego jest ogromna i ciągle rośnie. Paryż to także słynne muzea na czele z Luwrem oraz wielką kolekcją impresjonistów w Musée d’Orsay. Stolica Francji to obok Mediolanu i Wiednia europejskie centrum opery. To w końcu tutaj, w słynnej Opéra Garnier przez cały XIX wiek wystawiane były najsłynniejsze kompozycje Bizeta, Gounoda, Pucciniego czy Verdiego.