INFOLINIA 722 100 224 wycieczka@wine-service.plWine Service Sp. z o.o., ul. Balicka 255, 30-198 Kraków
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Tag

Kraj: Włochy

Włochy

Wyświetlanie wszystkich wyników: 9

 • Ostatnie
  miejsca!

  Festiwal Pucciniego w Toskanii
  11–14 sierpnia 2022

  Lukka – Piza – Torre del Lago

  Puccini to niewątpliwe jeden z największych twórców opery włoskiej. Arie i duety z jego utworów słyszał każdy. W sierpniu, nieopodal położonej w Toskanii miejscowości Viareggio, odbywa się festiwal dedykowany temu wielkiemu kompozytorowi. Podczas wyjazdu będziemy mogli obejrzeć dwa spektakle: Turandot oraz Tosca. Ponadto czeka nas zwiedzanie miejsc związanych z kompozytorem, pobyt w Pizie oraz Lukce, którym towarzyszyć będą degustacje toskańskich win.

 • Ostatnie
  miejsca!

  Wina wokół Jeziora Garda
  11-17 września 2022

  Trydent – Veneto – Prosecco

  Położone na granicy Lombardii i Veneto jezioro Garda to jeden z najpiękniejszych zakątków Włoch. Krystalicznie czyste wody od południa otoczone są łagodnymi wzgórzami, które porastają winnice. Na północy natomiast piętrzą się alpejskie szczyty schodzące niemal do samego brzegu. Wokół urocze miasteczka i zawieszone nad wodą wille oraz zamki. A w pobliżu jedne z najsłynniejszych win Italii – amarone della valpolicella oraz prosecco. Ponadto niepowtarzalnej klasy, pełne uroku zabytki oraz fantastyczna kuchnia charakterystyczna dla okolic Werony i Wenecji.

 • Archiwalne

  Emilia-Romania – stolice włoskiego smaku
  19–24 września 2019

  Bolonia – Rawenna – Modena – Parma

  Emilia-Romania to część Włoch, gdzie w równej mierze spotyka się nauka, kultura i sztuka – także ta kulinarna. Wystarczy bowiem wymienić takie nazwy jak szynka parmeńska, ocet balsamiczny z Modeny czy parmezan i już chce się tam pojechać, aby skosztować na miejscu owych specjałów w najlepszym wydaniu.

 • Archiwalne
  winnice toskani

  Toskania i Umbria
  15-21 października 2021

  Florencja – San Gimignano – Siena – Montepulciano – Orvieto – Asyż

  Toskania to kraina gęsto usiana renesansowymi miastami położonymi pośród winnic i cyprysów. Wśród nich znaleźć można zarówno malutką, pachnącą rozmarynem i bazylią Pienzę, jak i pełne zabytków Florencję oraz Sienę.

 • Archiwalne

  Na szlaku primitivo
  18-25 czerwca 2021

  Apulia i Bazylikata

  Południowe Włochy to królestwo smaków: pełnych słońca win, najlepszej na świecie mozzarelli, delikatnej oliwy i dojrzałych pomidorów. Apulia i Bazylikata oferują także wiele zaskakujących urodą miejsc. Towarzyszyć nam będzie oczywiście primitivo – najsłodsze wśród wytrawnych win świata!

 • Archiwalne
  mediolan

  Operowa wiosna w Mediolanie
  10-13 marca 2022

  LA SCALA – LEONARDO – WINO

  Nie byłoby Włoch bez Mediolanu! To największe miasto Lombardii i całych Włoch północnych, spowite mgłami, które po opadnięciu odsłaniają widok na Alpy. Miasto, które od wieków dźwiga na swoich barkach włoską gospodarkę i jest jedynym miejscem Półwyspu Apenińskiego, gdzie dziś może zaistnieć młody artysta. Owiane aurą burżuazyjnej tajemniczości, kryje w sobie nie tylko dzieła Leonarda da Vinci, ale przede wszystkim pokłady energii i nadziei wszystkich, którzy chcą tu czegoś dokonać. Odkryj z nami to przez wielu niedoceniane, pełne dumy i znaczenia, miasto.

 • Archiwalne

  Rzymskim szlakiem Toski
  15–18 listopada 2018

  Opera i sztuka w Rzymie

  Któż nie słyszał o Tosce – słynnej operze Pucciniego, której akcja dzieje się w Rzymie. Odwiedzimy wszystkie miejsca związane z tym operowym arcydziełem, a dzień zakończymy Toscą w Teatro dell’Opera di Roma.

 • Archiwalne

  Toskania i festiwal operowy we Florencji
  11-15 maja 2022

  Michał Anioł – Opera – Chianti Classico

  Położony daleko na północy Europy, nad zatoką fińską Petersburg, już od samego początku z założenia maił być miastem kosmopolitycznym. Nazywany dziś Paryżem lub Wenecją północy jest jednym z najpiękniejszych miast świata. To tu, od ponad 300 lat żyje i tworzy artystyczna elita Rosji. W położonych nad Newą muzeach podziwiać można arcydzieła europejskiego malarstwa. Tutejszy teatr i sale koncertowe pamiętają czasy, gdy prapremiery swoich oper i baletów prezentowali światu Czajkowski, Borodin czy Musorgski. To zaprojektowane z iście barokowym rozmachem miasto imponuje monumentalnymi pałacami, potężnymi soborami i szerokimi alejami, chociaż znaleźć tu można także ciche, położone nad kanałami zaułki. To miasto, które koniecznie trzeba odwiedzić.

 • Archiwalne

  Z winem przez całą Sycylię
  23–30 kwietnia 2022

  Etna - Palermo - Agrygent - Taormina

  Sycylia to nie tylko plaża, błękit morza i czynny wulkan – Etna, na stokach którego uprawia się winorośl i produkuje wina zupełnie odmienne od tych powstających w zachodniej części wyspy. Praktycznie na każdym kroku spotkać tu można ślady historii i dawnych kultur. W czasie tygodniowej wycieczki odwiedzimy najbardziej popularne miejsca na wyspie takie jak Palermo, Syrakuzy czy Taormina, ale znajdziesz też czas, by wybrać się na przechadzkę własnym szlakiem czy spacer po plaży. Proponowana przez nas wycieczka gwarantuje poznanie Sycylii pod kątem krajoznawczym, kulinarnym, winiarskim i kulturowym. Decydując się na skorzystanie z naszej oferty możesz być pewny, że po powrocie Sycylia nie będzie miała przed Tobą tajemnic, gdyż podczas wypełnionej atrakcjami podróży poznasz większość atutów tej niesamowitej wyspy.
  Przekonaj się sam, jak Sycylia wygląda naprawdę! Wybierz się z nami na Sycylię!

Podróże winiarskie do Włoch

Włochy, obok Francji i Hiszpanii, to bez wątpienia najważniejszy kraj winiarski świata. Włochy są jednym z największych producentów wina na świecie. Wskazuje na to już, chociażby fakt, że każdy z 21 regionów Italii jest jednocześnie regionem winiarskim. Italia to kraj o niezwykle fascynującej historii wina. Na Półwyspie Apenińskim wina powstawały na długo przed założeniem przez mitycznych Romulusa i Remusa Wiecznego Miasta. Na południu, Sycylii, Sardynii i w Apulii pierwsze winnice zakładali Grecy, zaś na północy i w słonecznej Toskanii wina robili już Etruskowie zamieszkujący okolice Volterry i Montepulciano.

W czasach antycznych rzymscy legioniści rozpowszechnili uprawę winnej latorośli w całej niemal Europie. Za to tam, gdzie na początku naszej ery nie dotarły wojska cezarów, przybyli tysiąc lat później benedyktyni, którzy w całej chrześcijańskiej Europie zakładali klasztory, ale też otaczające je winnice.

Włochy są kolebką rozwijającej się przez niemal trzy tysiące lat cywilizacji, kultury i sztuki, w tym sztuki uprawy winorośli. To także niezwykle zróżnicowany kraj pod względem klimatu i geografii. Znajdziemy tu tereny wysokogórskich łańcuchów, które tworzą Alpy i Apeniny, krainy wulkanów, z których najbardziej znanymi są Etna i Wezuwiusz, jak i doliny rzek Tybr i Arno. Unikalnym miejscem w Italii jest dolina z miastem Aosta. Cechą wyróżniającą winnice tego regionu jest ich wysokie położenie. Plantacje znajdują się tam na wysokości około 1200 metrów n.p.m. Są to najwyżej położone plantacje w Europie. Plusem Włoch jest bez wątpienia zróżnicowanie klimatu, co sprawia, że włoskie wino jest tak odmienne w zależności skąd pochodzi.

Niezwykle silny wpływ na klimat półwyspu mają oblewające go wody, wchodzące w skład Morza Śródziemnego – od zachodu morze Tyrreńskie, od południa Jońskie, a od zachodu Adriatyk. Te wszystkie czynniki, a także mnogość odmian winorośli, wpływają na bogactwo tutejszych win. Włochy jako największy na Świecie producent wina w swoich 21 regionach winiarskich potrafi wyprodukować średnio 50 milionów hektolitrów wina rocznie. Zróżnicowane regiony winiarskie Włoch cechujące się niezwykle różnorodnym mikroklimatem oferują całe spektrum win dla zaawansowanych amatorów wina jak i tym najbardziej wymagających degustatorów. Multum regionów winiarskich sprawia, że każdy koneser może przebierać w aromatach wina.

Wina powstające w północnych regionach Włoch

Italia — znana z produkcji win — ma bardzo zróżnicowane regiony winiarskie. Najsłynniejszym regionem winiarskim Włoch jest Toskania, a w niej powstające między Florencją a Sieną chianti classico, rodzące się nieopodal Montalcino wino brunello oraz vino nobile z miasteczka Montepulciano. Wytwarza się tutaj także fantastyczne białe wina, na których czele stoi vernaccia z miasta San Gimignano, nazywanego przez wielu toskańskim Manhattanem. Jeśli mowa o winach Toskanii, nie należy zapominać o supertoskanach, które rodzą się w winnicach położonych nad brzegiem morza Tyrreńskiego w okolicach miasteczka Bolgheri oraz wyspy Elby.

Toskania to region położony wzdłuż zachodniego wybrzeża Włoch znany także z wina Brunello di Montalcino, Vino Nobile di Montepulciano oraz z win Chianti, wytwarzanych z lokalnej odmiany Sangoviese.

Kolejnym ważnym miejscem na enologicznej mapie Włoch jest Piemont. Położony między Alpami a zatoką Genueńską region znany jest z dwóch apelacji – Barolo oraz Barbaresco. Te wybitne wina powstają wokół miast Alba i Asti. Warto wiedzieć, że Alba poza winem słynie także z wyśmienitych białych trufli oraz orzechów laskowych, z których powstaje… Nutella. Do innych ważnych szczepów należy lokalna odmiana piemonckiego nebbiolo — szczep chiavennasca, który uprawia się w Valtellina Superiore i Sforzato di Valtellina.

Centralnym punktem na mapie lokalnego winiarstwa północnego regionu Vento jest Wenecja, jednak dla miłośników wina dużo ważniejsza jest Werona. To miasto odwiedzane przez miłośników Szekspira, a także wielbicieli opery – pasjonatów nektaru Bachusa przyciąga przede wszystkim winami z rodziny valpolicella, w tym słynnym amarone della valpolicella.

Południowe regiony Italii

Nie należy jednak zapominać o południowych regionach półwyspu Apenińskiego, takich jak Apulia (Puglia) produkująca wina czerwone primitivo, Basilicata z aglianico czy Sycylia ze swoją sztandarową odmianą nero d’avola wytwarzana oryginalną metodą gotowania moszczu. Zdecydowanych w smaku win czerwonych spróbujemy w regionie Puglia, który wytwarza charakterystyczne Negroamaro.

Jednym z południowych regionów Włoch zasługującym na wyróżnienie jest Kampania. W tym pięknym regionie leżącym nad Morzem Tyrreńskim, który słynie z żyznych gleb wulkanicznych oraz zbawiennego wpływu morza na klimat znajdziemy szczepy jednoznacznie kojarzące się z tym miejscem. Są to szczepy czerwone aglianico oraz białe — falanghina.

W tym gronie nie mogło zabraknąć największego regionu winiarskiego Włoch — Sycylii. Z Sycylii pochodzą Nero d’Avola oraz Marsala — głównie słodkie białe wzmacniane wino.

Włochy środkowe

Centralna część Włoch to dominacja win czerwonych. Stolicę Italii winnice otaczają z każdej ze stron. Mimo iż region cechuje produkcja win czerwonych, to produkuje się tutaj głównie wina białe.

Także w Kampanii wokół Neapolu powstają doskonałe wina, coraz częściej pojawiające się w wytwornych restauracjach na całym świecie.

Klimat panujący w regionie, którego stolicą jest Perugia, jest ojcem białego, jakościowego wina Orvieto wytwarzanego ze szczepów trebbiano, verdello i grechetto.

Inne znane i ciekawe wina Włoch

Pamiętajmy, że Włochy to także wina musujące. Najsłynniejsze wina to powstające we Friuli wino regionalne prosecco, ale także musujące moscato z Piemontu, lambrusco z okolic Parmy i Bolonii oraz powstające na Sycylii słodkie musujące muskaty.

Na koniec, a raczej deser, wina słodkie – w tym marsala z okolic Trapani na Sycylii, vin santo z Toskanii oraz recioto della valpolicella z Wenecji Euganejskiej (Veneto) z okolic jeziora Garda.

Klasyfikacja win włoskich

Włoskie winiarstwo posiada ściśle określone reguły i normy. W apelacji zawarte są informacje takie jak:

rejon, w którym wino zostało wyprodukowane,
sposoby i warunki produkcji,
wykorzystana technologia,
szczep,
jakość.
Oznaczenie klasyfikacji włoskich win:

DOCG (wł. Denominazione di Origine Controllata e Garantita) – najwyższa klasa z pieczęcią rządową, podlegają wnikliwej analizie i degustacji komisyjnej;
DOC (wł. Denominazione di Origine Cotrollata) – wyższa i najpowszechniejsza klasa;
IGT (wł. Indicazione Geografica Tipica) – najciekawsze i najdroższe „wina domowe”;
VdT (wł. Vino da Tavola) – najniższa klasa win, tzw. wina stołowe. Wino produkowane na terenie całych Włoch.

Wycieczka po winnicach Włoch


Dla każdego miłośnika wina, Włochy są obowiązkowym punktem na enoturystycznej mapie świata. Wyjątkowe wina włoskie zahwycają. Poznaj ich historę „od drugiej strony”. Jedź z nami na wspaniałą podróż po Półwyspie Apenińskim. Poznawaj włoskie wino, regiony we Włoszech, gdzie powstaje, procesy i metody jego produkcji. Zwiedzaj miejscowe winiarnie, gdzie oferujemy degustację win. Podróż do kolebki światowego winiarstwa daje niepowtarzalną możliwość przeżycia niezwykłej przygody z winem w roli głównej. Nasza wycieczka to nie tylko wino włoskie, ale także zwiedzanie i poznawanie historii tego wspaniałego kraju i jego tradycji. Każdy włoski region winiarski jest inny. Daj się oczarować ich niepowtarzalnym klimatem.