INFOLINIA 722 100 224 wycieczka@wine-service.plWine Service Sp. z o.o., ul. Balicka 255, 30-198 Kraków
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Mieszkańcy Werony są bardzo dumni ze swojego amfiteatru – Areny – starszej od rzymskiego Koloseum o 40 lat

A dzieje się tak za sprawą najwspanialszego chyba festiwalu operowego organizowanego w drugiej stolicy regionu – tyle że nie administracyjnej, ale winiarskiej – Weronie. Na hasło Festival Arena di Verona mocniej zaczyna bić serce każdego melomana. Ta fantastyczna impreza jest organizowana od 1913 roku i nieustannie przyciąga jak magnes wielbicieli opery z różnych zakątków świata. Tutejsze inscenizacje na zawsze zapadają w pamięć. A że przy okazji można zwiedzić przecudnej urody miasto czarujące atmosferą minionych wieków, zawitać do okolicznych producentów znakomitych win czy podumać nad obrazami Pisanellego, Belliniego, Tiepola lub Veronesego w Castelvecchio, na koniec posilając się sycącym risotto con amarone, to tak zwana fantastyczna i nie do przecenienia wartość dodana.

 Jedyne, co trochę niepokoi chętnych pragnących zakosztować niesamowitej festiwalowej atmosfery to termin, w którym organizowana jest impreza, a mianowicie sam środek gorącego włoskiego lata. Gdy temperatura powietrza oscyluje w granicach 38 stopni, nawet najpiękniejsze i najbardziej klimatyczne zaułki Werony tracą nieco na urodzie. Na szczęście tym razem aura oszczędziła nam podobnych doznań. Jakby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, w momencie rozpoczęcia zwiedzania miasta słońce schowało się za chmury, tylko bardzo dyskretnie co jakiś czas zza nich wyglądając. Tym samym wkraczając na kolejny plac zamiast nerwowego poszukiwania cienia, w spokoju mogliśmy oddać się kontemplacji otaczającego piękna. Szczególnie, że kolejnym zrządzeniem losu dana nam była możliwość oglądania Piazza dell’Erbe w pełnej krasie, jako że trafiliśmy na jeden z nielicznych dni w ciągu roku, gdy plac pozbawiony był zagracających go straganów. W swej wielkiej łaskawości aura postanowiła kooperować także i nocną porą, kiedy to podczas przedstawienia operowego w werońskiej arenie zamiast zwyczajowego upału i zaduchu, co jakiś czas owiewała nas chłodna bryza. Przyznam, że nawet w najśmielszych marzeniach nie przewidziałam tak komfortowej sytuacji. Do tego samo widowisko – Aida – w klasycznej inscenizacji zachwyciło wszystkich bez wyjątku. Nie bez powodu akurat ta opera oraz Nabucco wystawiane są podczas każdego festiwalu.

Piazza delle’Erbe w pełnej krasie bez zagracających ją na co dzień straganów

W czasie pobytu w Veneto nie ograniczyliśmy się tylko do zwiedzania Werony i wysłuchania Aidy; następnego dnia oddaliśmy się degustacji powstających w okolicy win, by potem udać się nad jezioro Garda – największe i najmniej zanieczyszczone spośród polodowcowych jezior w tej części kraju. Postanowiliśmy odwiedzić Sirmione, malowniczo położone na wcinającym się 4 kilometry w głąb jeziora wąskim półwyspie. Oprócz klasycznego spaceru wąskimi uliczkami miasteczka zdecydowaliśmy się także na opłynięcie półwyspu łodzią motorową, by od strony wody móc podziwiać najbardziej charakterystyczne zabytki miasta, takie jak bajkowy zamek Rocca Scaglieri czy Grotte di Catullo – urzekające ruiny niejako rozrzucone wśród starych drzewek oliwnych porastających wznoszące się nad jeziorem zbocza. Dobrze zorganizowani zdążyli nawet zażyć kąpieli w wodach jeziora na jednej z lokalnych plaż.

Jezioro Garda otaczają malownicze góry

Ten ekscytujący dzień zakończyliśmy wizytą w winiarni i kolacją w zabytkowym, pięknie odrestaurowanym i przeobrażonym w maleńkie muzeum winiarskie domu rodzinnym należącym do familii Fornaser. Pod wodzą Paolo Fornasera powstają tu najbardziej charakterystyczne dla regionu wina, takie jak valpolicella, ripasso, recioto i naturalnie amarone. Oprócz oczywistej klasyki gospodarz zaprezentował także znakomite Flò sygnowane jako Rosso Veronese oraz białe wino deserowe z podsuszanych winogron garganega i malvasia. Passito Bianco Bure Alto dojrzewało w beczkach z dębu francuskiego i akacji, a produkt finalny urzeka przejrzystą, bursztynowopomarańczową barwą i ładnie zaznaczoną, czystą kwasowością. Idealną na zakończenie pełnego wrażeń dnia wieńczącego nasz krótki pobyt w północnych Włoszech.

Wyjazdy w miejsce relacji:

Festiwal Pucciniego w Toskanii
11–14 sierpnia 2022

Lukka – Piza – Torre del Lago

Puccini to niewątpliwe jeden z największych twórców opery włoskiej. Arie i duety z jego utworów słyszał każdy. W sierpniu, nieopodal położonej w Toskanii miejscowości Viareggio, odbywa się festiwal dedykowany temu wielkiemu kompozytorowi. Podczas wyjazdu będziemy mogli obejrzeć dwa spektakle: Turandot oraz Tosca. Ponadto czeka nas zwiedzanie miejsc związanych z kompozytorem, pobyt w Pizie oraz Lukce, którym towarzyszyć będą degustacje toskańskich win.

Archiwalne
2 490,00 

Wina wokół Jeziora Garda
11-17 września 2022

Trydent – Veneto – Prosecco

Położone na granicy Lombardii i Veneto jezioro Garda to jeden z najpiękniejszych zakątków Włoch. Krystalicznie czyste wody od południa otoczone są łagodnymi wzgórzami, które porastają winnice. Na północy natomiast piętrzą się alpejskie szczyty schodzące niemal do samego brzegu. Wokół urocze miasteczka i zawieszone nad wodą wille oraz zamki. A w pobliżu jedne z najsłynniejszych win Italii – amarone della valpolicella oraz prosecco. Ponadto niepowtarzalnej klasy, pełne uroku zabytki oraz fantastyczna kuchnia charakterystyczna dla okolic Werony i Wenecji.

Archiwalne
3 480,00 

Toskania i festiwal operowy we Florencji
11-15 maja 2022

Michał Anioł – Opera – Chianti Classico

Położony daleko na północy Europy, nad zatoką fińską Petersburg, już od samego początku z założenia maił być miastem kosmopolitycznym. Nazywany dziś Paryżem lub Wenecją północy jest jednym z najpiękniejszych miast świata. To tu, od ponad 300 lat żyje i tworzy artystyczna elita Rosji. W położonych nad Newą muzeach podziwiać można arcydzieła europejskiego malarstwa. Tutejszy teatr i sale koncertowe pamiętają czasy, gdy prapremiery swoich oper i baletów prezentowali światu Czajkowski, Borodin czy Musorgski. To zaprojektowane z iście barokowym rozmachem miasto imponuje monumentalnymi pałacami, potężnymi soborami i szerokimi alejami, chociaż znaleźć tu można także ciche, położone nad kanałami zaułki. To miasto, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Archiwalne
2 980,00 

Z winem przez całą Sycylię
23–30 kwietnia 2022

Etna - Palermo - Agrygent - Taormina

Sycylia to nie tylko plaża, błękit morza i czynny wulkan – Etna, na stokach którego uprawia się winorośl i produkuje wina zupełnie odmienne od tych powstających w zachodniej części wyspy. Praktycznie na każdym kroku spotkać tu można ślady historii i dawnych kultur. W czasie tygodniowej wycieczki odwiedzimy najbardziej popularne miejsca na wyspie takie jak Palermo, Syrakuzy czy Taormina, ale znajdziesz też czas, by wybrać się na przechadzkę własnym szlakiem czy spacer po plaży. Proponowana przez nas wycieczka gwarantuje poznanie Sycylii pod kątem krajoznawczym, kulinarnym, winiarskim i kulturowym. Decydując się na skorzystanie z naszej oferty możesz być pewny, że po powrocie Sycylia nie będzie miała przed Tobą tajemnic, gdyż podczas wypełnionej atrakcjami podróży poznasz większość atutów tej niesamowitej wyspy. Przekonaj się sam, jak Sycylia wygląda naprawdę! Wybierz się z nami na Sycylię!

Archiwalne
3 850,00 
mediolan

Operowa wiosna w Mediolanie
10-13 marca 2022

LA SCALA – LEONARDO – WINO

Nie byłoby Włoch bez Mediolanu! To największe miasto Lombardii i całych Włoch północnych, spowite mgłami, które po opadnięciu odsłaniają widok na Alpy. Miasto, które od wieków dźwiga na swoich barkach włoską gospodarkę i jest jedynym miejscem Półwyspu Apenińskiego, gdzie dziś może zaistnieć młody artysta. Owiane aurą burżuazyjnej tajemniczości, kryje w sobie nie tylko dzieła Leonarda da Vinci, ale przede wszystkim pokłady energii i nadziei wszystkich, którzy chcą tu czegoś dokonać. Odkryj z nami to przez wielu niedoceniane, pełne dumy i znaczenia, miasto.

Archiwalne
2 590,00 

Na szlaku primitivo
18-25 czerwca 2021

Apulia i Bazylikata

Południowe Włochy to królestwo smaków: pełnych słońca win, najlepszej na świecie mozzarelli, delikatnej oliwy i dojrzałych pomidorów. Apulia i Bazylikata oferują także wiele zaskakujących urodą miejsc. Towarzyszyć nam będzie oczywiście primitivo – najsłodsze wśród wytrawnych win świata!

Archiwalne
3 250,00 
winnice toskani

Toskania i Umbria
15-21 października 2021

Florencja – San Gimignano – Siena – Montepulciano – Orvieto – Asyż

Toskania to kraina gęsto usiana renesansowymi miastami położonymi pośród winnic i cyprysów. Wśród nich znaleźć można zarówno malutką, pachnącą rozmarynem i bazylią Pienzę, jak i pełne zabytków Florencję oraz Sienę.

Archiwalne
3 200,00 

Emilia-Romania – stolice włoskiego smaku
19–24 września 2019

Bolonia – Rawenna – Modena – Parma

Emilia-Romania to część Włoch, gdzie w równej mierze spotyka się nauka, kultura i sztuka – także ta kulinarna. Wystarczy bowiem wymienić takie nazwy jak szynka parmeńska, ocet balsamiczny z Modeny czy parmezan i już chce się tam pojechać, aby skosztować na miejscu owych specjałów w najlepszym wydaniu.

Archiwalne
2 550,00 

Rzymskim szlakiem Toski
15–18 listopada 2018

Opera i sztuka w Rzymie

Któż nie słyszał o Tosce – słynnej operze Pucciniego, której akcja dzieje się w Rzymie. Odwiedzimy wszystkie miejsca związane z tym operowym arcydziełem, a dzień zakończymy Toscą w Teatro dell’Opera di Roma.

Archiwalne
1 830,00