Wielka Brytania

W samej Anglii i Walii działa ponad 400 winiarni, a na całych Wyspach przybywa ich z roku na rok coraz więcej. Co więcej, winiarskie tradycje w Wielkiej Brytanii sięgają czasów odleglejszych, niż mogłoby się wydawać.

Oferty Archiwalne

Wyjazdy Operowe
maj 2024

Operowy Londyn i okolice

6 dni
2024
Wyjazdy Operowe
maj 2019

Londyn operowy

4 dni
2019

Relacje z podróży

Obudzona promieniami słońca świecącego nad wieżą katedry Westminster uzupełniam relację z pierwszego dnia londyńskiej przygody. Po spokojnym locie i zakwaterowaniu w pięknie położonym we wspomnianej już dzielnicy Westminster hotelu The Belgrave wyruszyliśmy na kolację u Jamiego Oliviera.

Winiarskie wycieczki do Wielkiej Brytanii

Winiarskie wycieczki do Wielkiej Brytanii

Europa to bezsprzecznie najbardziej winiarski kontynent świata. Mówiąc o tutejszych winach, na myśl przychodzi słoneczna Portugalia, Hiszpania, Włochy, oczywiste skojarzenia budzi Francja. A Wielka Brytania? Bez wątpienia stereotypowe postrzeganie Wysp Brytyjskich jako regionu chłodnego, pochmurnego i deszczowego nie sprzyja kojarzeniem go z winiarstwem. A jednak! W samej Anglii i Walii działa ponad 400 winiarni, a na całych Wyspach przybywa ich z roku na rok coraz więcej. Co więcej, winiarskie tradycje w Wielkiej Brytanii sięgają czasów odleglejszych, niż mogłoby się wydawać. Te burzliwe, ale zakończone obserwowanym aktualnie happy endem dzieje, swój początek mają jeszcze w czasach rzymskich, bo to właśnie według przekazów, Rzymianie są odpowiedzialni za sprowadzenie do Wielkiej Brytanii winorośli. Późniejsze czasy to zanik winiarskiego rzemiosła, w czym przyczyniła się ekspansja na te ziemie Anglów, Saksonów i Jutów. Kilka wieków trwało, zanim wyspiarze mogli degustować wina stworzone we własnym kraju. Niemały wpływ na taki stan rzeczy miało szerzące się w Wielkiej Brytanii chrześcijaństwo, które swoje obrzędy opiera między innymi na tym trunku. Przy świątyniach i klasztorach powstawały winnice, które „zarażały” ówczesnych Brytyjczyków miłością do wina. Romans ten został brutalnie przerwany na kolejnych kilkaset lat za sprawą wojen, najazdów, epidemii jak chociażby dżumy, czy w końcu zmianom klimatu. Renesans w wytwarzaniu brytyjskiego wina nastąpił w niedalekich latach XX wieku, a przypisuje się go trzem „ojcom odnowicielom” w osobach Raya Brocka, Edwardsa Haymsa i Georgea Ordisha. To właśnie oni dzięki badaniom nad możliwością uprawy konkretnych gatunków winorośli w dosyć surowym, wyspiarskim klimacie, które skrupulatnie spisane zostały w postaci publikacji, natchnęli swoich rodaków do zajmowania się sztuką wytwarzania wina. Zaczęto sprowadzać sadzonki winorośli (głównie z Niemiec) i zakładać winiarnie, które z czasem przekształciły się w nowoczesne i cenione winnice.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii lubują się w ciemnym piwie i luksusie. Nic zatem dziwnego, że prym w winiarskiej produkcji na tym terenie wiodą wina musujące, uznawane przez wielu znawców tematu za najlepsze na świecie i tak podobne przecież do szampana.

Zapraszamy w podróż do niezwykłego i nieoczywistego świata brytyjskiego winiarstwa. Podczas każdej wycieczki poznacie Państwo Wielką Brytanię od nieznanej strony. Zobaczycie budzące respekt swoim ogromem miejscowe winnice, będziecie degustować zaskakujące kompozycją wina, czy poznacie innowacyjne podejście brytyjskich winiarzy do swojej pasji. Warto wiedzieć, iż znane z innych regionów świata obrazy winnic, które przyciągają swojskością, dziesięcioleciami, a może i setkami lat tradycji tutaj nie uraczycie. Tutejsze winnice to miejsca modne, idealnie zaaranżowane, niemalże luksusowe. Wielka Brytania oferuje gościom coś więcej, niż tradycyjne winiarstwo. Tak jak zaskakujące jest spojrzenie na nią przez pryzmat produkcji trunku, tak zaskakujące i oryginalne jest samo podejście do jego wytwarzania. Kontakt z tak niezwykłym winiarskim światem, to wspaniałe doświadczenie, które w połączeniu ze smakiem tutejszych potraw i win sprawi, że na pewno w każdym uczestniku naszej podróży obudzi się prędzej czy później chęć powrotu w te czarujące rejony.

Zapisz się do
naszego newslettera!