Musujące Lubuskie. Co nowego w Zielonej Górze?

Zapraszamy na wakacyjną wyprawę do najdynamiczniej rozwijającego się regionu winiarskiego w Polsce, podczas której spróbujemy najlepszych win ze szlachetnych pinotów i rieslingów, a także objawienia ostatnich lat – polskich win musujących wytwarzanych metodą szampańską. Te doczekały się już festiwalu, który odwiedzimy, by przekonać się, jak działają rodzime bąble. Na szlaku wina nie zabraknie także literatury związanej z Zieloną Górą i jej okolicami – począwszy od „Hrabiny Cosel” Kraszewskiego po współczesne powieści równie mocno okraszone wątkami miłosnymi, co winiarskimi. Spotkamy pasjonatów, artystów i utytułowanych winiarzy. Cudownych ludzi, którzy w winnicach i przy suto zastawionych stołach podzielą się z nami tym, co najlepsze.

Najważniejsze atrakcje

wine-time

Spróbuj polskich win z dwustuletnią tradycją

ikona_szampan

Spędź lipcowe popołudnie na festiwalu win musujących

podroze_sensoryka

Spotkaj nagradzanego pisarza i winiarza w jednej osobie

wine-cellar

Zwiedź barokowe piwnice winiarskie

pzw-lodka

Popłyń w rejs z winem na pokładzie

podroze_saragossa

Zobacz, gdzie mieszkała ostatnia cesarzowa Niemiec

wine

Skosztuj win z najlepszych winnic w Polsce

grape

Dotknij historycznych krzewów winorośli

Plan wycieczki

Powitanie w hotelu. Tu zjemy kolację poprzedzoną spotkaniem autorskim z Zofią Mąkosą, autorką cyklu powieściowego „Wendyjska winnica”, którego akcja rozgrywa się w Zielonej Górze i okolicach. Pisarka opowie o swoich fascynacjach miejscową tradycją winiarską, historią tych ziem i życiu na pograniczu kultur. Podczas kolacji w zabytkowych murach powstałej w 1861 roku Wytwórni win i winiaków braci Mannigel zdegustujemy pierwsze wina z Lubuskiego, by dobrze przygotować się do kolejnych dni wycieczki.

Winiarską historię Zielonej Góry poznamy podczas spaceru po mieście śladami bohaterów książek Krzysztofa Fedorowicza – pisarza i winiarza w jednej osobie, autora powieści „Grünberg” i „Zaświaty” nominowanej w roku 2021 do prestiżowej Nagrody Nike. Posłuchamy o historii wytwórni Grempler założonej w 1826 roku, a słynącej z pierwszych w Niemczech sektów, czyli win szampańskich. W barokowej piwnicy Seydla zdegustujemy współczesne, zielonogórskie wina musujące opatrzone na nowo etykietą Grempler. Po przerwie na lunch i odpoczynek, przejedziemy do Cigacic, skąd Odrą na podbój Australii ruszyli w XIX wieku przodkowie słynnych winiarzy z Doliny Barossa. My również wsiądziemy na łódź, by odbyć nieco krótszy rejs. Na statku czekać będzie na nas aperitif z winami z Cigacic i Australii. Następnie zwiedzimy winnicę rodziny Krojcig – jedną z najstarszych w Polsce, położoną na stokach pradoliny Odry w miejscu dziewiętnastowiecznych winogradów. Wieczorem kolacja w malowniczo położonej wśród winnic restauracji Stara Winna Góra.

Ten dzień spędzimy w Zaborze, gdzie odwiedzimy Lubuskie Centrum Winiarstwa oraz należącą do Centrum ponad trzydziestohektarową winnicę uznawaną za jedno z najlepszych siedlisk winiarskich w kraju. Żeby odpocząć od spraw wina, pospacerujemy po parku zaborskiego pałacu związanego z historią romansu Augusta Mocnego i hrabiny Cosel, a także życiem ostatniej cesarzowej Niemiec. W międzyczasie skosztujemy win z należącej do Krzysztofa Fedorowicza Winnicy Miłosz, a także poznamy fascynującą historię odkrycia przez niego przedwojennych krzewów winnych. Popołudniu czeka nas kolejna przygoda w gościnnych progach Winnicy Milsko. Tu również zjemy lunch. Po powrocie do Zielonej Góry czas na odpoczynek i kolację we własnym zakresie. Dla chętnych, w ramach programu fakultatywnego, dalsze atrakcje winiarskie.

Po śniadaniu ruszymy do Krosna Odrzańskiego, czyli zagłębia polskich win musujących tworzonych metodą szampańską z odmian vitis vinifera (riesling, pinot blanc, pinot chardonnay i pinot noir). To tu przed laty winnicę założył Guillaume Dubois, który doświadczenie zdobyte w Szampanii postanowił wykorzystać w Polsce. Za nim poszli następni winiarze, dziś znani jako Klub 5, którzy od trzech lat organizują Festiwal Polskich Win Musujących „Muśnięci”. W festiwalu udział biorą producenci win musujących z całego kraju – będzie to więc okazja do spróbowania win z różnych odmian i w różnych stylach. Zanim jednak wtopimy się w festiwalowy tłum niesiony musującą radością, odwiedzimy Winnicę Aris, by przyjrzeć się dokładniej fenomenowi tutejszych siedlisk. Czas na lunch we własnym zakresie podczas festiwalu. W szampańskich nastrojach wrócimy do hotelu, by wieczorem podsumować wrażenia z dnia i całego wyjazdu na wspólnej, pożegnalnej kolacji.

Późne wykwaterowanie. Wyjazd po śniadaniu.

Uwaga: organizator zastrzega sobie prawo do zmiany kolejności realizacji poszczególnych punktów programu.

Gwarantujemy:

  • przejazdy na miejscu;
  • zakwaterowanie – 4 noclegi w pokojach dwuosobowych w Hotelu Ruben**** (pokoje jednoosobowe za dopłatą 800 PLN);
  • wyżywienie 2 razy dziennie: śniadania i obiady lub kolacje (w zależności od programu);
  • wino do obiadów/kolacji w ilości ok. ½ butelki na osobę;
  • wizyty i degustacje zgodnie z programem;
  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów;
  • opiekę pilota-specjalisty winiarskiego;
  • spacer po Zielonej Górze oraz atrakcje w Zaborze z nagradzanym pisarzem i winiarzem w jednej osobie
  • spotkanie autorskie z Zofią Mąkosą
  • rejs z winami po Odrze
  • materiały informacyjne.
Dodatkowo płatne:
  • dopłata do pokoju jednoosobowego – 800 PLN;
  • posiłki, napoje oraz świadczenia niewymienione w ofercie;
  • degustacja podczas Festiwalu Polskich Win Musujących ,,Muśnięci”;
  • wieczorne atrakcje winiarskie trzeciego dnia pobytu – szczegóły zostaną podane w późniejszym czasie;
  • ewentualne dodatkowe bilety wstępu do obiektów innych niż zaplanowane na trasie wycieczki.

Przewodnikiem wycieczki będzie:

Justyna Korn

Od wielu lat związana z Grupą Dom Wina, od 2023 roku na stałe w ekipie Podróże z winem organizuje i z entuzjazmem pilotuje wycieczki enoturystyczne, prowadzi eventy i degustacje winiarskie.

Masz pytania odnośnie naszej oferty? Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej!

Musujące Lubuskie. Co nowego w Zielonej Górze?

02.07
- 06.07.2025
5 dni

Cena

5490 PLN

Cena:

5490 PLN

Relacje z podróży - Polska:

26 stycznia bieżącego roku miała miejsce w Warszawie dość niezwykła kolacja klubowa, podczas której uczestnicy próbowali win Biondi-Santi z legendarnej toskańskiej winiarni Il Greppo, w której pod koniec XIX wieku narodziło się najsłynniejsze toskańskie wino – brunello di montalcino.
W styczniu bieżącego roku, mniej więcej po miesięcznej przerwie, zima przypomniała sobie, że to jednak jej czas, i wypadałoby zaakcentować go kolejnym wystąpieniem… Akurat wypadło na okres od 19 do 22 stycznia, które to daty pokrywały się dokładnie z wycieczką po krakowskim grodzie śladami gotyku, a także impresjonistów. W efekcie atrakcji było co niemiara.
Ojcowski Park Narodowy nie od dziś stanowi ulubioną weekendową destynację mieszkańców Krakowa. Można tu pospacerować, pojeździć na rowerze czy konno, nasycić wzrok wyjątkowej urody krajobrazami, zwiedzać zabytki, a od jakiegoś czasu też degustować wyjątkowe, jak najbardziej lokalne, wina.
Wczytujemy więcej relacji...

Musujące Lubuskie. Co nowego w Zielonej Górze?

Po uzupełnieniu i wysłaniu formularza poczekaj dopóki nie zostaniesz przekierowany na stronę z podziękowaniem.

Imię *
Nazwisko *
Numer telefonu *
Adres email *
Adres *
Ilość osób chętnych na wyjazd *
Dodatkowe uwagi

Po uzupełnieniu i wysłaniu formularza poczekaj dopóki nie zostaniesz przekierowany na stronę z podziękowaniem.

Musujące Lubuskie. Co nowego w Zielonej Górze?

Po uzupełnieniu i wysłaniu formularza poczekaj dopóki nie zostaniesz przekierowany na stronę z informacją o zapisie na listę rezerwowych.

Imię *
Nazwisko *
Numer telefonu *
Adres email *
Adres *
Ilość osób chętnych na wyjazd *
Dodatkowe uwagi

Po uzupełnieniu i wysłaniu formularza poczekaj dopóki nie zostaniesz przekierowany na stronę z informacją o zapisie na listę rezerwowych.

Zapisz się do
naszego newslettera!