Austria i jej stolica Wiedeń kojarzą się głównie z muzyką. To tutaj w XVIII i XIX wieku tętniło artystyczne i muzyczne życie świata. W orbicie dworu Habsburgów tworzyła trójka klasyków: Mozart, Haydn i Beethoven. W letnim pałacu w Schönbrunn przed cesarzową Marią Teresą koncertował kilkuletni Wolfgang Amadeusz Mozart. Dwadzieścia lat później jego najsłynniejsze opery miały swoje premiery w dworskim teatrze. Tu po raz pierwszy usłyszano Odę do radości z IX symfonii Ludwika van Beethovena. W stolicy nad Dunajem swój pierwszy międzynarodowy występ miał również Fryderyk Chopin. Gdy do tego dodamy jeszcze rodzinę Straussów i najsłynniejsze walce świata, pojawia nam się obraz prawdziwej stolicy muzyki, którą Wiedeń jest do dzisiaj. W mieście na stałe działają trzy teatry operowe i kilka sal koncertowych, z których najbardziej popularna jest Złota Sala Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego (Wiener Musikverein). Na co dzień gra tu najsłynniejsza orkiestra symfoniczna świata, czyli Wiedeńscy Filharmonicy (Wiener Philharmoniker), która dzięki transmitowanym na całym świecie Koncertom Noworocznym znana jest praktycznie każdemu.
Latem muzyczny świat przeprowadza się z Wiednia na austriacką prowincję. Muzycy z opery koncertują w Salzburgu podczas festiwalu dedykowanego Mozartowi. Na dwa miesiące rodzinne miasto wielkiego kompozytora staje się jedną wielką salą koncertową, do której zjeżdżają muzycy i melomani z całego świata. Miłośników muzyki operowej przyciąga również festiwal w Bregencji. Na monumentalnej scenie umieszczonej na Jeziorze Bodeńskim wystawiane są opery i koncerty symfoniczne.
Austria to nie tylko muzyka, ale i produkcja wina, które przeżywają istny renesans i przodują podczas międzynarodowych degustacji. Przede wszystkim białe z lokalnych odmian, takich jak grüner veltliner czy blaufränkisch, oraz międzynarodowych, wśród których dominują riesling i sauvignon blanc, ale również pinot noir, czy pinot blanc. Przegląd tutejszych regionów winiarskich należy zacząć od Wiednia, jako że miasto jest obszarem uprawy i produkcji wina. Na zboczach Lasu Wiedeńskiego i wzgórzu Kahlenberg od średniowiecza rosną winogrady. Tuż za południowymi granicami miasta zaczyna się niewielki Thermenregion, którego centrum stanowi Gumpoldskirchen – urocze miasteczko z barokową starówką. Jeszcze dalej na południe znajdziemy położony nad jeziorem Nezyderskim (Neusiedler See) Burgenland. Wytwarza się tu zarówno wina czerwone odmiany blaufränkisch, jak i wachlarz wyjątkowych win słodkich, w tym słynnych win lodowych (Eiswein). Najbardziej na południe wysuniętym regionem jest położona na alpejskim pogórzu Styria z niezwykle popularnym różowym winem schilcher oraz słynnym sauvignon blanc. W Dolnej Austrii w regionie winiarskim Carnuntum w połowie listopada tamtejsi winiarze świętują Göttle Brunner Leopoldigang, co oznacza, że rok winiarski dobiegł końca. Jest to wieloletnia tradycja w tamtejszym regionie. Dolna Austria oferuje zróżnicowane wina i pod tym względem jest jednym z najważniejszych regionów kraju. Stąd pochodzą wspaniałe wytrawne wina białe w szczególności Riesling i Grüner Veltliner, ale również wina czerwone, musujące i deserowe.
Inne ważne i doceniane przez sommelierów regiony znajdziemy, podróżując wzdłuż brzegów Dunaju, na zachód od Wiednia. Są to przede wszystkim Kamptal, Kremstal i Wachau. Na schodzących tarasowo aż do rzeki winnicach uprawia się przede wszystkim białe odmiany z lokalnym grüner veltlinerem na czele. Ta część Austrii nie tylko daje wina najwyższej jakości, ale i zachwyca pięknymi krajobrazami. Płynąc statkiem po Dunaju, co kilka minut można podziwiać położone wśród zieleni winnic średniowieczne zamki, barokowe opactwa oraz urocze miasteczka z kolorowymi, od kwiatów i barwnych ozdób, kamieniczkami.
We wschodniej Austrii piękne Jezioro Nezyderskie jest otoczone przez liczne winnice, w których produkuje się wina bardzo wysokiej jakości. Warto odwiedzić przynajmniej jedną z nich, aby spróbować światowej jakości słodkich win. Tutejsze wina w połączeniu z lokalną kuchnią są niesamowite i towarzyszą gościom jeszcze przez długi czas. Warto zatrzymać się na chwilę w jednej restauracji w okolicy Jeziora Nezdyrskiego, aby spróbować tamtejszych przysmaków, które sprawiają, że degustacja wina staje się szczególnie atrakcyjna. Liczne degustacje podczas podróży po austriackich regionach pozwolą wyrobić sobie zdanie na temat tych doskonałych win.
Warto odwiedzić także najsłynniejsze winiarnie w Styrii Południowej. Wycieczka po tym regionie zawsze wprawia w zachwyt podróżnych, ponieważ jest bogata w przysmaki i doskonałe lokalne wina.
W Austrii nie sposób skupiać się jednak wyłącznie na muzyce i winach. Podczas organizowanych w te strony Podróży z Winem sporo czasu poświęcamy na delektowanie się lokalną kuchnią oraz kawą i ciastkami w wiedeńskich kawiarniach.
Jesteśmy zrzeszeni w Krakowskiej Izbie Turystyki