Słowenia to państwo należące do jednych z mniejszych państw w Europie. Jego stolica, Lublana liczy zaledwie 290 tysięcy mieszkańców. Szczęśliwie i niemal bezkrwawo odłączony od byłej Jugosławii kraj od początku lat dziewięćdziesiątych dynamicznie się rozwija nie tylko pod względem ekonomicznym i politycznym. Historia, wielopokoleniowe doświadczenie i współczesna ewolucja winiarstwa stawiają Słowenię w pierwszej dziesiątce winiarskich krajów starego kontynentu.
Niewielka Słowenia podzielona jest przez pasmo Alp Julijskich na dwie strefy klimatyczne. Północna, chłodniejsza, o bardziej kontynentalnym klimacie znana jest przede wszystkim z win białych. Dominują tu takie odmiany jak riesling, furmint, pinot gris, a przede wszystkim sauvignon blanc, który nie mógłby znaleźć sobie lepszego siedliska od położonej na granicy Austrii i Słowenii Styrii. To tutaj, w uroczym mieście Ptuj odbywa się co roku festiwal win sauvignon blanc. Stolica Styrii, Maribor także może poszczycić się winiarską tradycją, której żywym symbolem jest najstarszy na świecie krzew winorośli, który znajduje się na jednym z placów miasta. Rośnie i nieprzerwanie rodzi owoce od ponad trzystu lat.
Południowa część Słowenii słynie z łagodnych wzgórz i dolin otwartych na ciepłe śródziemnomorskie powietrze, napływające znad pobliskiego Adriatyku. Kiedyś najbardziej popularne w Polsce słoweńskie wina pochodziły właśnie z Doliny Vipavy. Dzisiaj szczególną uwagę należy zwrócić na położony za wzgórzami, leżący między Alpami a włoskim Collio region Goriška Brda. Ten niewielki obszar do złudzenia przypomina Toskanię. Na łagodnych, porośniętych winnicami i gajami oliwnymi pagórkach piętrzą się malutkie miasteczka, renesansowe wille i średniowieczne klasztory. Wzdłuż wiejskich dróg rosną figi i cyprysy, a dookoła pachnie lawendą i rozmarynem. W tak sielskich okolicznościach przyrody powstają znakomite wina, zarówno białe jak i czerwone, ze znanych, międzynarodowych odmian. Sporym zaskoczeniem jest uprawiana tu endemiczna biała odmiana winorośli rebula. Podczas degustacji wino to zachwyca zarówno w wersji młodej, świeżej, jak i starszej, dojrzewającej w dębowych beczkach.
Słowenia ma niewielki dostęp do morza Adriatyckiego. Słoweńska linia brzegowa liczy tutaj zaledwie 46 kilometrów. Nad skalistym brzegiem weneccy kupcy założyli w dawnych czasach piękne portowe osady – Koper, Piran i miasto Portorož. Choć trudno tu o przestronne wybrzeże i nadmorskie klify, wpływ Adriatyku jest wyraźnie wyczuwalny w smaku tutejszych win. W regionie Primorje, gdzie winiarze chętnie sięgają po lokalny szczep refošk, powstają świeże, pełne harmonii wina.
Pisząc o Słowenii, nie sposób pominąć dwóch największych atrakcji turystycznych tego państwa. Pierwszą są góry – Alpy Słoweńskie, zwane inaczej Julijskimi. Najwięcej odwiedzających przyciągają tutaj położone wśród ośnieżonych szczytów górskie jeziora Bled i Bohinj. Znad tego drugiego rozciąga się widok na najpiękniejsze partie gór z najwyższym szczytem Triglav na czele. Drugą atrakcją, którą trzeba odwiedzić podczas podróży do Słowenii, jest położona nieopodal Doliny Vipavy jaskinia Postojna, będąca jednym z największych na świecie zespołem krasowych jaskiń i podziemnych korytarzy.
To tylko niektóre z miejsc, w które warto się wybrać, udając się do Słowenii.
Wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji odwiedzić tego niewielkiego wprawdzie, ale mimo to bardzo różnorodnego i pod wieloma względami bogatego kraju, zachęcamy do wybrania się na jedną z proponowanych przez Podróże z Winem wypraw do Słowenii i jej regionów winiarskich.
Jesteśmy zrzeszeni w Krakowskiej Izbie Turystyki