INFOLINIA 722 100 224 wycieczka@wine-service.plWine Service Sp. z o.o., ul. Balicka 255, 30-198 Kraków
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Tag

Kraj: Węgry

Węgry

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

 • Archiwalne

  Winiarski grand tour po Węgrzech
  3–10 lipca 2022

  8 najważniejszych regionów w 8 dni

  Węgry to jeden najbliższych nam regionów winiarskich świata. Nie tyko geograficznie, ale przede wszystkim historycznie, kulturowo i kulinarnie – bo przecież skoro smakują nam wina do madziarskiej kuchni to i do naszej, polskiej, będą także doskonałe. Niemal każdy, kto choć trochę interesuje się enologią, miał okazję odwiedzić któryś z regionów położonych między Dunajem a Balatonem. Znamy Tokaj, odwiedzamy Eger – a co z pozostałymi dwudziestoma regionami winiarskimi tego kraju? Zapraszamy do odbycia tygodniowej podróży, która obejmie wszystkie najważniejsze regiony winiarskie Węgier. Wybierz się z nami i spróbuj najlepszych win od „bratanków”.

 • Archiwalne

  Balaton i festiwal wina w Budapeszcie
  wrzesień 2021

  Somló – Badacsony – Budapeszt

  We wrześniu zapraszamy na Węgry, do udziału w największym w Europie Środkowej festiwalu winiarskim, który odbywa się na zamku w Budapeszcie. Zanim jednak dotrzemy do stolicy Węgier, tradycyjnie odwiedzimy kilka winiarskich regionów. Tym razem wybraliśmy dwa miejsca położone nieopodal Balatonu. Tradycyjne odmiany, nowoczesne winiarnie i niezapomniane widoki to największe atuty Somló i Badacsony. Ostatni dzień spędzimy w Budapeszcie, uczestnicząc w festiwalu, a także wędrując nieoczywistymi ścieżkami, które wytyczą nasi przewodnicy.

Podróże winiarskie do Węgier

Węgry to obok Austrii i czeskich Moraw najbliżej nas położony kraj winiarski. Pierwsze winnice nad Dunajem zakładali już w IV wieku naszej ery Rzymianie, w czasach gdy prowincja ta nazywana była Pannonią. Prawdziwy rozwój uprawy winorośli na Węgrzech przypada jednak na czasy średniowiecza, kiedy to wraz z przyjęciem przez Madziarów chrześcijaństwa nad Cisą i Dunajem pojawili się zakonnicy i zapoczątkowali na szeroką skalę uprawę winorośli. Z Francji przybyli cystersi, a z Włoch benedyktyni, którzy osiedlili się w istniejącym do dziś opactwie Pannonhalma. To tutaj jest produkowane m.in. sauvignon blanc czy pinot noir. Na rozwój i charakter węgierskich win spory wpływ miała burzliwa historia tego regionu. Uciekający przed Turkami Serbowie przywieźli ze sobą odmianę kadarka, w Bułgarii zwaną gamzą. Osiedlający się na południu Szwabowie wprowadzili bardziej rozwiniętą i kontrolowaną gospodarkę rolną, a polscy kupcy rozsławili tokajskie wina na całym świecie.

Dobre wino dla Węgrów było tak istotnym elementem życia, że nawet trwająca ponad sto lat turecka okupacja i okres socjalizmu nie zaszkodziły tutejszym uprawom. Dzisiaj Węgry są jednym z najdynamiczniej rozwijających się krajów winiarskich Europy. Spośród 22 regionów uprawy winnej latorośli najbardziej znanymi są Tokaj i Eger. Ten pierwszy słynie z wyjątkowych białych win słodkich, uznawanych za najlepsze na świecie. Swój niepowtarzalny smak zawdzięczają one wyjątkowemu mikroklimatowi, w którym rozwijać się może szlachetna pleśń Botrytis cinerea.

Większość wina produkowanego na Węgrzech jest spożywana przez samych Węgrów. Warto wspomnieć także o drewnie dębowym, z którego powstają beczki. Beczki do win produkowane z węgierskiego drewna dębowego łagodzą intensywność smaku win nie tylko węgierskich. W dębowych beczkach z wegierskiego drewna chętnie korzystają także inni winiarze w Europie.

Czerwone wina węgierskie

Położony u podnóża Gór Bukowych Eger do niedawna uznawany był za najważniejszy węgierski region winiarski specjalizujący się w produkcji win czerwonych. Region zasłynął kupażowanym winem egri bikavér, z którego powstaniem wiąże się legenda o bohaterskiej obronie egerskiego zamku przed najazdem Imperium Osmańskiego. Dziś prym wśród czerwonych win wiodą te powstające w położonym na samym południu kraju regionie Villány. To tutaj obok klasycznych węgierskich odmian, jakimi są kékfrankos i kékoportó, rodzą się najlepsze winogrona europejskich odmian cabernet franc, syrah, merlot, czy cabernet sauvignon. Wymieniając regiony słynące z win czerwonych, nie można zapomnieć o Szekszárdzie. To tutaj rodzi się druga po egerskiej bycza krew – szekszárdi bikavér.

Białe wina węgierskie

Węgry to także kraj wyśmienitych win białych. Te najlepiej udają się w pokrytej uśpionymi wulkanami krainie na północ od Balatonu. Nad samym jeziorem uprawia się winorośl na bazaltowych stokach wygasłego wulkanu Badacsony. To tu można spotkać endemiczną odmianę winogron kéknyelű, z której powstają niezwykle esencjonalne i długowieczne wina, porównywalne z najlepszymi rieslingami znad Renu i Mozeli. Nieco dalej na północ spotkamy kolejne wulkaniczne wzgórze – Somló. Tutaj także spośród wielu białych odmian wyróżnia się endemiczny szczep juhfark. Jeszcze dalej na północ, nieopodal granicy słowackiej i austriackiej spotkamy niewielki, ale bardzo znaczący i historyczny region Pannonhalma, którego centrum stanowi założone ponad tysiąc lat temu benedyktyńskie opactwo. Do dziś na klasztornych ziemiach uprawiana jest winna latorośl, a w wydrążonych we wzgórzu piwnicach przechowywane są beczki z dojrzewającym winem.

Region Tokaj

To właśnie w tym regionie powstają najbardziej znane słodkie białe wina na świecie. Nazwa tego regionu pochodzi od miasta Tokaj. Wino produkowane w tym regionie jest znane od wieków. Tokaj Aszú pozyskiwane jest z lokalnej odmiany furmint. Swój smak wina zawdzięczają szlachetnej pleśni, dzięki której grona dają niezwykle słodki i aromatyczny smak. Powstawaniu szlachetnej pleśni sprzyja mikroklimat, na który składają się rzeki, które w połączeniu z promieniami Słońca i wiatrem stwarzają idealne warunki do powstawania tych niezwykle popularnych słodkich win. Popularność win tokajskich Węgrzy zawdzięczają m.in. Polakom, którzy swego czasu byli ich największym importerem.

Nie sposób tutaj nie wspomnieć o winiarni Götz Pincészet. Jest to rodzinna winnica, której celem jest produkowanie doskonałego wina, zachowując przy tym najwyższy standard na każdym etapie produkcji.

Wina znad Balatonu

Innym bardzo popularnym regionem winiarskim jest Balaton. Na enoturystów czeka tu mnóstwo atrakcji nie tylko winiarskich. Warto odwiedzić ten region z uwagi na słynne jezioro, które tworzy także niezwykły mikroklimat sprzyjający uprawie winorośli.

Wokół jeziora Balaton rozłożonych jest aż 5 apelacji:

 • Balatonfüred-Csopak,
 • Badacsony,
 • Balaton-Felvidék,
 • Balatonboglár,
 • Zala.

Regiony wokół Balatonu charakteryzuje łagodny, kontynentalny klimat. Dzięki obecności jeziora nigdy nie jest tu za zimno lub za gorąco. Stwarza to doskonałe warunki do uprawy winorośli, z których powstaje najwyższej jakości czerwone wino. Bardzo dobry klimat sprawia, że winorośl uprawia tutaj niemal każdy rolnik.

Budapeszt to miasto otoczone winnicami

Stolica kraju, Budapeszt, także otoczona jest winnicami. Najważniejsze z nich położone są na zachodnim brzegu Dunaju, w dzielnicy Budafok. Z dojrzewających tu winogron robi się doskonałe wina musujące wzorowane na francuskich szampanach. Tradycję ich produkcji zapoczątkował w XIX wieku powracający z Szampanii József Törley. To tutaj, w wybudowanym w dzielnicy Buda Zamku Królewskim każdego roku, we wrześniu odbywa się największa impreza w kraju, skupiająca miłośników wina z całej Europy. Podczas kilku jesiennych dni można tu degustować wina od ponad dwustu producentów. To także okazja do szkoleń enologicznych, degustacji komentowanych, a przede wszystkim osobistych spotkań z enologami i właścicielami winnic.

W Budapeszcie koniecznie należy pamiętać o tamtejszych salach koncertowych i pięknej budapesztańskiej Operze Państwowej, w której wystawiane są dzieła najznamienitszych europejskich kompozytorów. Podczas każdego ze spektakli można spróbować tokaju lub musującego wina z piwnic Törleya.

Odwiedzając Budapeszt, będziecie mieli okazję spróbować nie tylko węgierskiego wina, ale także przekonać się o dużej różnorodności winiarni. Są tutaj zarówno bardzo drogie winnice, jak i swojskie rodzinne winnice dla miejscowej ludności.