Portugalia

W Portugalii, tej najdalej na zachód wysuniętej części kontynentalnej Europy, wina robi się niemal od tak dawna jak w sąsiadującej Hiszpanii.

Aktualne oferty

Wyjazdy winiarskie
sierpień 2024

Azory – wina z wyspy wulkanów

8 dni
2024
Wyjazdy winiarskie
październik 2024

U źródeł porto

4 dni
2024

Oferty Archiwalne

Wyjazdy winiarskie
październik 2022

Od źródeł porto do Composteli

8 dni
2022
Wyjazdy winiarskie
marzec 2022

Portugalskie osobliwości

7 dni
2022
Wyjazdy winiarskie
październik 2018

Azory, Lizbona i okolice

9 dni
2018

Relacje z podróży

W kolorystyce północnych obszarów Półwyspu Iberyjskiego, bez względu na to, do terytorium którego kraju przynależą, dominuje kolor zielony. Odwiedzając północną część Portugalii, a potem także Galicję, w zieleni zanurzyć się można na dobre.
Chmury na Maderze są czymś jak najbardziej oczywistym. Wpisują się w krajobraz w takim samym stopniu, jak buzująca, soczysta zieleń porastających zbocza gór zarośli, intensywne kolory kwiatów czy głęboki błękit nieba.
Jeśli komuś się wydaje, że do zjazdu sankami potrzebny jest prawdziwy lub sztuczny, ale jednak śnieg, ten tkwi w błędzie. Jest na świecie takie miejsce, gdzie jak najbardziej oficjalnie i z pełnym przyzwoleniem miejscowych władz oraz niczego sobie prędkością wykonujemy saniami zjazd po mocno wyślizganym asfalcie, który pozostaje w pamięci na zawsze.
Trzeba przyznać, że tym razem naprawdę się udało. Wrzesień w Portugalii nie zawsze jest piękny i potrafi zaskoczyć porywistym wiatrem czy ulewnym deszczem. Na szczęście nie tym razem. Przez całe cztery dni mogliśmy korzystać z uroków słonecznej portugalskiej jesieni, rozkoszując się każdą minutą tej naprawdę sielskiej rzeczywistości. Szczególnie, że wieści pogodowe z ojczyzny bynajmniej do budujących nie należały.

Podróże winiarskie do Prtugalii

Winiarskie wycieczki do Portugalii – winnice w Portugalii

W Portugalii, tej najdalej na zachód wysuniętej części kontynentalnej Europy, wina robi się niemal od tak dawna jak w sąsiadującej Hiszpanii. Państwa te łączy nie tylko granica, ale i wspólna historia. Długie walki z okupującymi Półwysep Iberyjski Maurami, dynamiczny czas wielkich odkryć geograficznych, a także długa współpraca z Anglikami, którzy byli (i nadal są) głównymi odbiorcami powstających tu słodkich win wzmacnianych. Enologiczna mapa Portugalii obejmuje właściwie całe państwo, zaczynając od położonego nad Oceanem Atlantyckim, na samym południu Algarve, kierując się przez cały kraj aż do Minho na północy, kończąc zaś na położonej z dala od brzegów Europy Maderze.

Wina portugalskie są znane i cenione na całym świecie. Tradycyjnie najsłynniejszymi tutejszymi winami były słodkie, wzmacniane porto. Swoją nazwę  przejęły od położonego nad oceanem miasta Porto. Winogrona wykorzystywane do winifikacji wbrew nazwie nie pochodzą z okolic miasta; rodzą się w położonej ponad 100 kilometrów na wschód od wybrzeża dolinie rzeki Douro. To miejsce ta sama rzeka, która przepływając przez Hiszpanię, nazywana jest Duero. To miejsce, na którego stromych zboczach dojrzewają owoce lokalnych odmian, z czasem służących do wyrobu czerwonych słodkich win, w których zakocha się świat. Nieco inne, choć także w przeważającej większości słodkie wina powstają na położonej na Oceanie Atlantyckim Maderze. Warto w tym miejscu wymienić jeszcze jedną słodycz – to pochodzący z okolic Lizbony słynny muscat de Setúbal- wino portugalskie słodkie, w którym dominują nuty miodowe, kwiatowe i owocowe, zwłaszcza cytrusowe. W smaku jest słodkie, z dobrze zrównoważoną kwasowością i miękkimi taninami. Wina te często wykazują nuty rodzynek, daktyli, miodu i orzechów.

Kraj to nie tylko słodkie portugalskie wina. W takich regionach jak Dão, Douro, Bairrada czy Tejo można degustować doskonałe wytrawne wina z endemicznych, mało znanych w innych zakątkach świata odmian, takich jak touriga nacional, trincadeira, castelão, alfrocheiro, tinto cão czy fernão pires. Portugalscy winogrodnicy i winiarze na przestrzeni lat wykazali się heroiczną wręcz determinacją, by chronić dziedzictwo ponad 250 odmian winorośli, spośród których zdecydowana większość nie występuje nigdzie indziej na świecie. Uprawia się je na wszelkiego typu podłożach, począwszy od piasków, a na łupkach skończywszy oraz w rozmaitych mikroklimatach. W efekcie w Portugalii powstają wina tyleż różnorodne, co niepowtarzalne. Tradycyjnie były kupażami kilku odmian, ale ta sytuacja już od dobrych kilkudziesięciu lat ulega metamorfozie i obecnie coraz częściej pojawiają się na portugalskiej scenie wina jednoodmianowe. Uwagę enopodróżników od pewnego czasu przyciąga stosunkowo mało znany, ale dynamicznie rozwijający się w ostatnim okresie położony na południe od stolicy państwa, po drugiej stronie Tagu, region Alentejo, w przeszłości kojarzony głównie z uprawą zboża. Dzięki bardzo suchemu i ciepłemu klimatowi powstają tu czerwone wytrawne wina, które najbardziej trafiają w gusta Europejczyków. Oczywiście największą popularnością cieszą się tereny na północ od stolicy kraju, gdzie oprócz winnic można zwiedzać wspaniałe historyczne miasta z uniwersytecką Coimbrą i Porto na czele.

Nie można zapominać o winach musujących z tego regionu Europy. Najsłynniejszym winem musującym z Portugalii jest Vinho Verde Espumante, które jest produkowane w regionie Vinho Verde w północno-zachodniej części kraju. Jest to lekkie, orzeźwiające wino musujące o niskiej zawartości alkoholu (zwykle poniżej 11%) i wyrazistym aromacie cytrusowym oraz kwiatowym. Vinho Verde Espumante jest produkowane z różnych odmian winogron, w tym Alvarinho, Loureiro i Trajadura, które nadają mu charakterystyczne cechy.

Innym popularnym winem musującym z Portugalii jest Espumante Bairrada, produkowany w regionie Bairrada z użyciem odmiany winogron Baga. To eleganckie i wytrawne wino charakteryzuje się nutami czerwonych owoców, dębu i przypraw. Espumante Bairrada jest produkowany w tradycyjnej metodzie szampańskiej, czyli drugiej fermentacji w butelce.

Oprócz tych dwóch win, Portugalia produkuje również inne wina musujące, w tym szampany i prosecco, ale nie są one tak powszechne jak Vinho Verde Espumante i Espumante Bairrada.

Portugalia urzeka swoim spokojem, atmosferą niewielkich sennych miasteczek znanych z obrazów dziewiętnastowiecznych malarzy, zachwyca malowniczością tutejszych winnic oraz miastami ozdobionymi mozaiką niebieskich ceramicznych płytek zwanych azulejos.

Nasze biuro podróży oferuje wyjątkowe, pełne nieszablonowych atrakcji wycieczki do Portugalii, podczas których możesz poznać tajniki powstawania znanych i cenionych na całym świecie portugalskich win oraz posiłki tradycyjnej, lokalnej kuchni. Portugalskie wino czaruje, a kuchnia pełna owoców morza urzeka swoim bogactwem. Poznaj wachlarz win portugalskich, tajniki produkcji i winiarską tradycję Portugalii. Każda oferta wycieczki w popularne regiony Portugalii obejmuje również aktywny wypoczynek: zwiedzanie wspaniałych miast, w których można zobaczyć niezwykłe zabytki i historyczne miejsca, czy podróży przez piękne wybrzeże, gdzie czekają słoneczne plaże i skaliste klify. Cały pobyt to dni spędzone w miłym towarzystwie, atrakcyjne punkty programu, noclegi w luksusowych hotelach z pokojami o wysokim standardzie. Każda wycieczka z naszej oferty to wspaniała przygoda i źródło pięknych wspomnień. Portugalia i jej wina czekają na Ciebie. Sprawdź nasze propozycje!

Zapisz się do
naszego newslettera!