Hiszpania

Hiszpania to trzeci po Włoszech i Francji największy producent win na świecie. Na Półwyspie Iberyjskim i regionie wybrzeża Morza Śródziemnego pierwsze winnice zakładali już greccy kolonizatorzy. Z czasem, gdy pojawili się tu Rzymianie, właściwie cały obszar dzisiejszej Hiszpanii i Portugalii porósł winną latoroślą.

Oferty Archiwalne

Wyjazdy winiarskie
kwiecień 2024

Aragonia – zapomniane królestwo Hiszpanii

7 dni
2024
Wyjazdy winiarskie
sierpień 2023

Wino, architektura i sztuka w Kraju Basków

6 dni
2023
Wyjazdy winiarskie
maj 2023

Podróż do serca Hiszpanii – Kastylia-León

7 dni
2023
Wyjazdy winiarskie
kwiecień 2023

Śladami Maurów w Andaluzji

8 dni
2023
Wyjazdy winiarskie
październik 2022

Od źródeł porto do Composteli

8 dni
2022
Wyjazdy winiarskie
wrzesień 2022

Wielkie wina Katalonii

5 dni
2022

Relacje z podróży

Kraj Basków potrafi zaskoczyć, zarówno pod względem pogody, jak i kulturalno-towarzyskim. Uczestnicy tegorocznego wyjazdu doświadczyli jednego i drugiego, to pewne.
Kastylia-León znana jest ze swych znakomitych win; to na jej obszarze leżą cieszące się zasłużonym uznaniem apelacje takie jak Ribera del Duero czy Toro, a także słynąca jako matecznik znakomitych białych win Rueda. Do tych niewątpliwych  winiarskich atrakcji dodać należy wyjątkową, nawet jak na Hiszpanię, obfitość wspaniałych zamków i majestatycznych katedr. Jednym słowem w Kastylii-León jest co robić.
Po raz kolejny, jak zwykle w kwietniu, ruszyliśmy na południe Hiszpanii, by przemierzać tamtejsze obszary śladami Maurów. Innymi zresztą nie sposób zwiedzać tych terenów, zważywszy na fakt, że pod muzułmańskim panowaniem znajdowały się osiem wieków. Także bliskie sercom członków Klubu Domu Wina winiarskie ścieżki nieustannie się z nim przeplatają.
Pierwsza wycieczka Klubu Domu Wina do Katalonii udała się wybornie – było pięknie, pysznie, a czasami wręcz ekstremalnie! Dzięki niej pojęliśmy specyfikę powstających w Prioracie win, a także zgłębiliśmy tajniki produkcji najsłynniejszych musujących win Półwyspu Iberyjskiego o nazwie cava, w przytłaczającej większości powstających właśnie w Katalonii.
Hiszpański Lewant to umowna nazwa dla wschodniej części wybrzeża śródziemnomorskiego Hiszpanii. Chociaż zalicza się do Lewantu także nadmorskie prowincje Katalonii i andaluzyjską prowincję Almería, to jego serce stanowią dwie wspólnoty autonomiczne – Walencja i Murcja. I to właśnie one stanowiły cel naszej kolejnej winiarskiej, ale nie tylko, wyprawy.
Położona na południowych krańcach Półwyspu Iberyjskiego Andaluzja to kraina oferująca szerokie spektrum atrakcji od cudów architektury począwszy, poprzez zapierające dech w piersiach krajobrazy, wspaniałe konie, flamenco, pyszne jedzenie, a na fantastycznych winach skończywszy.

Zwiedzanie winnic w Hiszpanii

Zwiedzanie winnic w Hiszpanii

Hiszpania to piaszczyste plaże, słoneczna pogoda, wspaniałe zabytki i tysiące turystów z całego świata. Ale nie tylko. Hiszpania to trzeci po Włoszech i Francji największy producent win na świecie – prawdziwa gratka dla miłośników wina. Na Półwyspie Iberyjskim i regionie wybrzeża Morza Śródziemnego pierwsze winnice zakładali już greccy kolonizatorzy. Z czasem, gdy pojawili się tu Rzymianie, właściwie cały obszar dzisiejszej Hiszpanii i Portugalii porósł winną latoroślą. Przez lata zepchnięte na margines winiarskiego świata, dzisiaj hiszpańskie winnice należą do ścisłej światowej czołówki, a tacy krytycy jak Robert Parker, Jancis Robinson czy Hugh Johnson zachwycają się kolejnymi powstającymi tu winami.
Większości z nas Hiszpania kojarzy się przede wszystkim z wakacyjnymi pobytami w nadmorskich kurortach Costa Brava Costa Blanca, Costa de la Luz, czy Costa del Sol (Wybrzeże Słońca).

Najlepsze winnice w Hiszpanii – najlepsze wina hiszpańskie

Turystyka dla wielu osób ogranicza się do wypoczynku w hiszpańskich kurortach. Podróże z Winem zachęcają jednak do tego, by przy okazji odwiedzania położonych w interiorze winnic zwiedzić i poznać bliżej inne ważne i piękne regiony tego kraju, zabytki i oczywiście… smakować wino.

Najstarszym, nieprzerwanie działającym w obszarze winiarstwa regionem Hiszpanii jest Andaluzja słynąca z win wzmacnianych jerez-xérès-sherry i malaga. Win tych kosztować można podczas zwiedzania Malagi, Jerezu, Sewilli, Grenady, Kordoby i Kadyksu – miast, które pamiętają jeszcze fenickich kupców oraz arabskie podboje stanowią prawdziwy raj dla miłośników wina.

Pierwszym z wielkich regionów winiarskich Hiszpanii jest położona u stóp Gór Kantabryjskich Rioja. Część obszaru uprawy winorośli, tzw. Rioja Alavesa należy do autonomicznego Kraju Basków. Tutejsze winnice słyną z produkcji znakomitego czerwonego wytrawnego wina z odmiany szczepu tempranillo, dojrzewające w dębowych beczkach, uzupełniane czasami szczepami garnacha i mazuelo. To intensywne wino jest jednym z najważniejszych hiszpańskich win. To młode wino zachwyca intensywnością.

Podobne w stylu wina rodzą się w nieco młodszym miejscu apelacji Ribera del Duero. Dziś to najwyżej cenione wina przechowywane w podziemnych piwnicach regionu Kastylia-León. Między dwiema krainami wielkich czerwonych win leży Rueda – – miasto w hiszpanii znane ze znakomitych win białych, a dokładniej odmian verdejo i viura. Spośród odmian międzynarodowych można tu spotkać sauvignon blanc.

Katalonia stanowi odrębny rozdział historii półwyspu i tamtejszych win. W okolicach Barcelony powstają przede wszystkim wina musujące cava z endemicznych odmian macabeo, xarel-lo i parellada. Ciekawostką jest, że to właśnie tu, choć nieco bardziej na zachód, w górach Prioratu i Montsant, wznowiono zapoczątkowaną przez średniowiecznych mnichów uprawę winorośli.

Drugim obok Katalonii autonomicznym regionem Hiszpanii jest Kraj Basków. Tutejsze wina cieszące się największą popularnością to nie tylko te powstające w Rioja Alavesa, ale także znakomite białe wina txakoli z terenów Zatoki Biskajskiej. Położona nad oceanem Atlantyckim kraina Basków słynie także z wyśmienitej kuchni.

Obszar pomiędzy Bilbao a San Sebastian może poszczycić się największą liczbą miejsc na kilometr kwadratowy nagrodzonych gwiazdkami przewodnika kulinarnego Michelin. Ta część Półwyspu Iberyjskiego to także zagłębie najnowocześniejszych realizacji architektonicznych w Europie. Wystarczy wspomnieć Muzeum Guggenheima w Bilbao, Bodegas Marqués de Riscal zaprojektowane przez Franka Gehryego, Bodegas Ysios projektu Santiago Calatravy czy Bodegas Protos Normana Fostera, a to zaledwie kilka tych najznamienitszych przykładów.

Z roku na rok przybywa w Hiszpanii kolejnych apelacji i znanych etykiet, produkowanych w hiszpańskich winnicach. Położony u stóp Pirenejów region Somontano, leżąca na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego Galicja czy granicząca z Francją Nawarra to miejsca, w których produkowane są znane i lubiane na świecie wina.
Środkową część Hiszpanii zajmuje największy region winiarski świata, La Mancha.

Znany z romantycznych wiatraków i urzekającego pięknem miasta Toledo, dziś staje się sławny dzięki nowoczesnym autorskim winnicom, wśród których najsławniejszą jest ta, założona przez nestora hiszpańskiej enologii Alajandra Fernandeza.

Dzięki licznym zabytkom, nietuzinkowym miastom, bajkowym i niebywale zróżnicowanym krajobrazom podróżowanie po Hiszpanii może stać się dla nas niepowtarzalnym przeżyciem, a degustacja wina z tego regionu świata nowym doświadczeniem.

Hiszpania – kraj słynący z produkcji wina

Hiszpania jest atrakcyjnym turystycznie krajem. Obojętnie, czy wybieramy plażę i uprawianie sportów wodnych, Wyspy Kanaryjskie, zwiedzanie zabytków w miastach, czy preferujemy aktywny wypoczynek, sezon turystyczny w Hiszpanii trwa cały rok. Warto połączyć przyjemne z przyjemnym i zdecydować się na wycieczkę enoturystyczną, gdzie można poznawać bogatą historię hiszpańskiego wina i zwiedzać ten piękny kraj. Ilość winiarni w całym kraju jest imponująca. Niektóre z nich posiadają tradycję sięgającą XIX wieku, natomiast są również takie, które zostały założone stosunkowo niedawno.

Zapisz się do
naszego newslettera!