Francja

Francja bez wątpienia jest najważniejszym krajem winiarskim Europy i jednym z największych producentów wina na całym świecie. Pierwsza winorośl została wprawdzie posadzona tu wiele wieków później niż w Grecji czy Włoszech, ale to właśnie ten obszar za sprawą galijskich miłośników wina w pełni rozwinął się i rozwija nadal kultura winiarska, a kraj przoduje w produkcji win różnego rodzaju i klasy. Podobnie jak Włochy Francja to kraj, który może poszczycić się wieloma strefami klimatycznymi, dzięki czemu wina francuskie są tak zróżnicowane.

Aktualne oferty

październik 2024

Burgundia dla poszukujących

5 dni
2024

Oferty Archiwalne

Wyjazdy winiarskie
czerwiec 2024

Prowansja i wina Lazurowego Wybrzeża

8 dni
2024
Wyjazdy winiarskie
kwiecień 2024

Francuskim szlakiem gotyku i impresjonistów

7 dni
2024
Wyjazdy winiarskie
grudzień 2023

Festiwal Świateł w Lyonie

4 dni
2023
Wyjazdy winiarskie
październik 2023

Grand tour de Bordeaux

5 dni
2023
wrzesień 2023

Korsyka – wina z tajemniczej wyspy

7 dni
2023
czerwiec 2023

Wina i zamki Doliny Loary

6 dni
2023

Relacje z podróży

Aby zobaczyć w Prowansji kwitnące pola lawendy, należy odwiedzić ją w czerwcu lub lipcu. Problem tylko polega na tym, że wówczas panują tam upały trudne do zniesienia. Trzeba zatem przygotować się na gorąco i mężnie stawić otaczającej rzeczywistości czoła. Przy okazji wizyty o tej właśnie porze roku bez najmniejszych problemów uświadomimy sobie, dlaczego w Prowansji produkuje się aż tak wiele różowego wina i dlaczego tak niskie jest spożycie czerwonego. Dzielni Członkowie Klubu Domu Wina, którzy w czerwcu odbyli pionierską podróż w te urzekające pięknem strony, pojęli to już praktycznie pierwszego dnia pobytu.
Alzacja pod wieloma względami jest wyjątkowa. Zachwyca bajecznie kolorowymi domami z pruskiego muru, zwisającymi z okien soczyście czerwonymi pelargoniami w ilościach niespotykanych nigdzie indziej oraz gniazdami bocianimi na wieżach kościołów, słupach i dachach.
Jesień to pora roku, która może mieć diametralnie różne oblicza; często wywołuje przygnębienie za sprawą wszechobecnej szarości, wichur i monotonnie bębniącego o parapet deszczu. Ale zdarza się, że nawet z reguły ponury listopad potrafi oczarować i zachwycić nieprawdopodobną paletą barw i prawdziwie słoneczną aurą oraz temperaturami, w których zdecydowanie łatwiej jest przygotować się na nadchodzące zimowe chłody.

Podróże winiarskie do Francji

Podróże winiarskie do Francji

Francja bez wątpienia jest najważniejszym krajem winiarskim Europy i jednym z największych producentów wina na całym świecie. Pierwsza winorośl została wprawdzie posadzona tu wiele wieków później niż w Grecji czy Włoszech, ale to właśnie ten obszar za sprawą galijskich miłośników wina w pełni rozwinął się i rozwija nadal kultura winiarska, a kraj przoduje w produkcji win różnego rodzaju i klasy. Podobnie jak Włochy Francja to kraj, który może poszczycić się wieloma strefami klimatycznymi, dzięki czemu wina francuskie są tak zróżnicowane. Bez wątpienia zróżnicowanie klimatu ma znaczący wpływ na popularność produkcji wina właśnie w tych krajach. Regiony winiarskie we Francji należą do dwóch stref klimatycznych: śródziemnomorskiego i kontynentalnego. Między Alpami a Pirenejami, chłodnym Oceanem Atlantyckim a słonecznym, lazurowym wybrzeżem Morza Śródziemnego znajduje się kilkanaście regionów winiarskich dzielących się na niemal czterysta podregionów i apelacji. Zaczynając od położonej na północnym wschodzie Szampanii, w której powstaje najsłynniejsze wino musujące świata – szampan, przez położoną w dolinie Renu Alzację z jej rieslingami i winami z odmiany gewϋrztraminer, aż do regionu romańskich klasztorów, średniowiecznych miast i zamków, będącą królestwem uprawy głównie dwóch szczepów winorośli – chardonnay i pinot noir, jaką jest Burgundia. Te odmiany winogron te przez połowę miłośników win uznawane są za najbardziej szlachetne na świecie. Druga połowa uważa jednak, że najwybitniejsze wina powstają po przeciwnej stronie Francji, w położonym nad Oceanem Atlantyckim regionie Bordeaux. W arystokratycznych posiadłościach, z których najsłynniejszymi są Château Petrus, Château Margaux oraz Château Haut-Brion powstają wysokiej jakości wyjątkowe kupaże z odmian uprawianych tu od dziesięcioleci – cabernet sauvignon, cabernet franc, merlot i petit verdot. Bordeaux to także produkowane tu słynne słodkie wina sauternes. Wśród nich Château d’Yquem, które znany krytyk winiarski Robert Parker Jr. nazwał płynnym crème brûlée.
Klimat Francji warunkują wielkie rzeki, które w naturalny sposób wyznaczyły najważniejsze francuskie regiony winiarskie i gdzie swoją lokację znalazły największe i najsłynniejsze winnice we Francji. W Côtes du Rhône spotkamy uprawy jest winorośl z odmian syrah, grenache i mourvèdre. Najsłynniejszą tutejszą apelacją jest Châteauneuf-du-Pape. To dawne winnice należące do letniej rezydencji papieży, którzy w średniowieczu przebywali w pobliskim Awinionie. Tuż obok rozpościera się kusząca polami kwitnącej lawendy Prowansja. Enoturyści znajdą tu popularne, zwiewne, idealne na letnie upały wina różowe oraz zupełnie wyjątkowe, korzenne, mocno zbudowane czerwone wina na bazie mourvèdre powstające w apelacji bandol.

Drugą ważną dla Podróży z Winem rzeką Francji jest ciągnąca się przez ponad tysiąc kilometrów Loara. Wzdłuż jej brzegów położone są aż 43 apelacje winiarskie, wśród których plasują się słynne Pouilly-Fumé, Sancerre, Anjou, Vouvray czy Chinon. Dolina Loary, zwana inaczej ogrodem Francji, to nie tylko winnice produkujące wina regionalne, ale również najpiękniejsze zamki Europy. Niektóre, niebywale stare, pamiętające jeszcze czasy krucjat i Eleonory Akwitańskiej, inne młodsze, z okresu renesansu, baroku czy tak popularnego we kraju rokoko. Te najsłynniejsze z nich to Saumur, Chenonceau i Chambord.

Paryż kiedyś także był otoczony winnicami. Dziś producenci tego szlachetnego trunku przenieśli się do regionów lepiej nadających się do uprawy winnej latorośli. Nie znaczy to jednak, że miasto nad Sekwaną nie ma niczego do zaoferowania gościom Podróży z Winem. Wręcz przeciwnie – liczba francuskich winiarni, restauracji i słynnych bistro mogących poszczycić się niezwykle rozbudowanymi kartami win pochodzenia regionalnego jest ogromna i ciągle rośnie. Paryż to także słynne muzea na czele z Luwrem oraz wielką kolekcją impresjonistów w Musée d’Orsay. Stolica Francji to obok Mediolanu i Wiednia europejskie centrum opery. To w końcu tutaj, w słynnej Opéra Garnier przez cały XIX wiek wystawiane były najsłynniejsze kompozycje Bizeta, Gounoda, Pucciniego czy Verdiego.

Zapisz się do
naszego newslettera!