INFOLINIA 722 100 224 wycieczka@wine-service.plWine Service Sp. z o.o., ul. Balicka 255, 30-198 Kraków
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Poważny wyjazd enologiczny do Toskanii nie jest wycieczką śladem Liv Tyler z filmu Bertolucciego Ukryte pragnienia. To bynajmniej nie spacer wzdłuż słonecznego brzegu basenu – by na końcu znaleźć odpoczynek w chłodnej wodzie czy na leżaku.

Pobyt w krainie Dantego i Michała Anioła to zmaganie się z mnogością zakrętów i wysokością kolejnych stoków, żmudne poszukiwanie wybranego miejsca na podstawie licznych map i bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami. To nieustające podejmowanie decyzji: czy kolejne castello lub inna casa są warte nadłożenia drogi? Czy czas pozwoli pójść za głosem instynktu – i można zjechać z wyznaczonej trasy, by spenetrować kolejną piwniczkę?
Czy nasz lotniczy bagaż nie stanie się nad bagażem, gdy włożymy do niego kolejną butelkę oliwy? Czy karta aparatu pomieści jeszcze jedno – naprawdę ostatnie – zdjęcie przedstawiające najpiękniejszą – zapewne – z toskańskich panoram?

Szlakiem Ricasolich się nie da

Nasza wyprawa badawcza miała na celu rozpoznanie natury poszczególnych toskańskich miejsc. Do zadania podeszliśmy poważnie.
Pomiędzy Florencją a Sieną rozciąga się morze historii. Kilometry fortyfikacji i niegdysiejszych uzbrojeń, kraina bogata oliwą i winem – strategiczny obszar, który bronił systemem umocnień jednego miasta przeciwko drugiemu. Chianti Classico to wielkie piękno spadzistego krajobrazu, w którym las przeplata się z winnicami i drzewkami oliwnymi, rytm wyznaczają przecinki cyprysów, a niemal każde kolejne wzgórze kryje architektoniczną perłę lub perełkę.
Casa al Vento leży w sąsiedztwie Gaiole in Chianti. To prawdziwy Dom Wiatru – prócz szumu drzew cisza tego miejsca zadziwia. Najstarsza część kompleksu była mieszkaniem służby rodziny Ricasolich – przysłowie lokalne mówiło, że baron Ricasoli mógł przejechać z Florencji do Sieny, nie ruszając się ze swej posiadłości.
Okolica jednak zamarła po pierwszej wojnie światowej – ludzie masowo emigrowali za chlebem do miast i sytuacja ta trwała do lat siedemdziesiątych. Obecnie posiadłość należy do rodziny Gioffreda, skoligaconej z rodziną Selvolini, posiadaczami Castello di Tornano.
Casa al Vento to miejsce zagubione wśród ostatecznych kierunków, zaczajone na końcu trasy – idealne do spokojnego wypoczynku, z dala od największych traktów turystycznych.
Castello di Meleto – prawdziwy zamek, od 1968 roku własność Viticola Toscana Company. Najstarsza jego część pochodzi z XI wieku i została zbudowana obok znajdującego się tu opactwa Benedyktynów. Zamek był częścią umocnień Florencji przeciwko Sienie, dzisiaj pełni rolę coraz bardziej rozwijającego się kompleksu enoturystycznego. Pokoje znajdują się zarówno w części należącej do opactwa, jak i w stopniowo restaurowanej części zamkowej.
Meleto skrywa takie skarby jak XVIII­-wieczny teatr, w którym grywa latem trupa z Wenecji, średniowieczną toaletę, teraz częściowo zamienioną w maleńki lamus, salę bankietową, przeznaczoną głównie na potrzeby gości weselnych, wraz z komnatą dla nowożeńców i bar­dzo wygodne pokoje, choć zamek wy­maga jeszcze dużych nakładów finansowych.
Właścicielem Castello di Cacchiano, leżącego obok miasteczka Monti in Chianti, jest baron Giovanni Ricasoli Firidolfi, potomek dawnych właścicieli całego bez mała regionu. Tradycja winifikacji sięga w tej rodzinie XII wieku, z tego czasu pochodzą zamkowe piwnice: średniowieczne kamienne mury, niemające końca korytarze, beczki ułożone wzdłuż ścian.
Do czasu drugiej wojny światowej rodzina Ricasoli dysponowała na zamku dwiema wieżami, zburzonymi przez amerykańskie bombardowania. Dzisiaj, na miejscu jednej z nich, znajdują się komnaty gościnne, a budynek wieńczą dwa tarasy. O świcie z wyższego z nich widać panoramę całej okolicy, ze Sieną na horyzoncie – mleczne mgły wstające znad okolicznych wzgórz, oponę chmur, przez którą przebijają się pierwsze promienie słońca. Wydaje się, że starczy wyciągnąć rękę, by dotknąć nieba – czasem niezwykle kapryśnego, bo okoliczne wzgórza powodują, że różnice pogody między sąsiadującymi ze sobą posiadłościami bywają ogromne. Gdy pada w Cacchiano, w położonym obok Lucignano może być piękna pogoda.

Miejsca kochanków

Castello di Lucignano należy od 1994 roku do Niemca Gerda Schué. Uroczy człowiek, prawdziwy poliglota, nabył zamek w Toskanii, choć myślał o znacznie mniejszej posiadłości, ale Lucignano zawojowało go swoją urodą – zdecydował się zmienić dotychczasowy styl życia i postanowił robić tu wina. Jego sala degustacyjna posiada dwa wielkie okna – jedno z widokiem na Cacchiano i resztę okolicy, drugie pozwalające obserwować podczas degustacji kadzie fermentacyjne. Nie każdy, jak wyjaśnia gospodarz, jest zainteresowany i ma dość czasu, by osobiście odwiedzić pomieszczenia, gdzie powstaje jego wino.
Jako ostatnie czekało na nas Castello di Tornano, podobnie jak Casa al Vento własność rodziny Selvolini. Zamek Tornano najpoważniej podchodzi do turystyki – najwyższej klasy prysznice, restauracja na zamkowym dziedzińcu, jacuzzi, basen oraz możliwość jazdy konnej. Tornano uwodzi gości nazwami pokoi biorącymi swe miana od imion sławnych kochanków: Romea i Julii oraz Paola i Franceski (z Boskiej Komedii Dantego).
Zamek otaczają lasy, wiatr porusza nocą liśćmi palmy stojącej za oknem i domyka okiennice. Rano budzą nas ptasie śpiewy – nasz czas się kończy, nie pozostaje już nic więcej, jak znowu ruszyć w kierunku Bolonii.
Toskanię zwiedzaliśmy metodycznie: poznając prawdziwe zamki, domy ulokowane na szczytach wzgórz, wille oraz małe posiadłości. Doświadczyliśmy wielkiej gościnności wszystkich gospodarzy. Zarówno jedzenie, jak i przyjęcie oraz otoczenie spełniały – a zazwyczaj przekraczały – nasze oczekiwania, choćby pod względem ogrzewania budynków. Proroctwa bywalców skazywały na panujący wewnątrz obiektów chłód, bo Włochy miały być krajem, gdzie mieszkań się nie ogrzewa. Być może tak jest wszędzie, lecz poza Chianti Classico. Czasem wręcz nadmierna temperatura stanowiła problem… Toskania to umiejętność smakowania życia bez względu na to, czy jest to życie arystokraty, zwykłego mieszkańca czy kogoś, kto będąc cudzoziemcem, zdecydował się na osiedlenie na tej ziemi. Czas jest nieśpieszny, potrawy proste i tradycyjne, a ich jedzenie staje się celebracją każdej chwili – popijane winem, które smakuje z każdą chwilą lepiej. Praca w toskańskich winnicach jest trudna, ale chyba dzięki poznaniu wartości wysiłku o wiele łatwiej jest mieszkańcom cieszyć się zwykłymi przyjemnościami. Turysta może odczuć smak toskańskiego życia tylko przez chwilę, ale warto – zapewniam.

Wyjazdy w miejsce relacji:

Festiwal Pucciniego w Toskanii
11–14 sierpnia 2022

Lukka – Piza – Torre del Lago

Puccini to niewątpliwe jeden z największych twórców opery włoskiej. Arie i duety z jego utworów słyszał każdy. W sierpniu, nieopodal położonej w Toskanii miejscowości Viareggio, odbywa się festiwal dedykowany temu wielkiemu kompozytorowi. Podczas wyjazdu będziemy mogli obejrzeć dwa spektakle: Turandot oraz Tosca. Ponadto czeka nas zwiedzanie miejsc związanych z kompozytorem, pobyt w Pizie oraz Lukce, którym towarzyszyć będą degustacje toskańskich win.

Ostatnie
miejsca!
2 490,00 

Wina wokół Jeziora Garda
11-17 września 2022

Trydent – Veneto – Prosecco

Położone na granicy Lombardii i Veneto jezioro Garda to jeden z najpiękniejszych zakątków Włoch. Krystalicznie czyste wody od południa otoczone są łagodnymi wzgórzami, które porastają winnice. Na północy natomiast piętrzą się alpejskie szczyty schodzące niemal do samego brzegu. Wokół urocze miasteczka i zawieszone nad wodą wille oraz zamki. A w pobliżu jedne z najsłynniejszych win Italii – amarone della valpolicella oraz prosecco. Ponadto niepowtarzalnej klasy, pełne uroku zabytki oraz fantastyczna kuchnia charakterystyczna dla okolic Werony i Wenecji.

Ostatnie
miejsca!
3 480,00 

Toskania i festiwal operowy we Florencji
11-15 maja 2022

Michał Anioł – Opera – Chianti Classico

Położony daleko na północy Europy, nad zatoką fińską Petersburg, już od samego początku z założenia maił być miastem kosmopolitycznym. Nazywany dziś Paryżem lub Wenecją północy jest jednym z najpiękniejszych miast świata. To tu, od ponad 300 lat żyje i tworzy artystyczna elita Rosji. W położonych nad Newą muzeach podziwiać można arcydzieła europejskiego malarstwa. Tutejszy teatr i sale koncertowe pamiętają czasy, gdy prapremiery swoich oper i baletów prezentowali światu Czajkowski, Borodin czy Musorgski. To zaprojektowane z iście barokowym rozmachem miasto imponuje monumentalnymi pałacami, potężnymi soborami i szerokimi alejami, chociaż znaleźć tu można także ciche, położone nad kanałami zaułki. To miasto, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Archiwalne
2 980,00 

Z winem przez całą Sycylię
23–30 kwietnia 2022

Etna - Palermo - Agrygent - Taormina

Sycylia to nie tylko plaża, błękit morza i czynny wulkan – Etna, na stokach którego uprawia się winorośl i produkuje wina zupełnie odmienne od tych powstających w zachodniej części wyspy. Praktycznie na każdym kroku spotkać tu można ślady historii i dawnych kultur. W czasie tygodniowej wycieczki odwiedzimy najbardziej popularne miejsca na wyspie takie jak Palermo, Syrakuzy czy Taormina, ale znajdziesz też czas, by wybrać się na przechadzkę własnym szlakiem czy spacer po plaży. Proponowana przez nas wycieczka gwarantuje poznanie Sycylii pod kątem krajoznawczym, kulinarnym, winiarskim i kulturowym. Decydując się na skorzystanie z naszej oferty możesz być pewny, że po powrocie Sycylia nie będzie miała przed Tobą tajemnic, gdyż podczas wypełnionej atrakcjami podróży poznasz większość atutów tej niesamowitej wyspy. Przekonaj się sam, jak Sycylia wygląda naprawdę! Wybierz się z nami na Sycylię!

Archiwalne
3 850,00 
mediolan

Operowa wiosna w Mediolanie
10-13 marca 2022

LA SCALA – LEONARDO – WINO

Nie byłoby Włoch bez Mediolanu! To największe miasto Lombardii i całych Włoch północnych, spowite mgłami, które po opadnięciu odsłaniają widok na Alpy. Miasto, które od wieków dźwiga na swoich barkach włoską gospodarkę i jest jedynym miejscem Półwyspu Apenińskiego, gdzie dziś może zaistnieć młody artysta. Owiane aurą burżuazyjnej tajemniczości, kryje w sobie nie tylko dzieła Leonarda da Vinci, ale przede wszystkim pokłady energii i nadziei wszystkich, którzy chcą tu czegoś dokonać. Odkryj z nami to przez wielu niedoceniane, pełne dumy i znaczenia, miasto.

Archiwalne
2 590,00 

Na szlaku primitivo
18-25 czerwca 2021

Apulia i Bazylikata

Południowe Włochy to królestwo smaków: pełnych słońca win, najlepszej na świecie mozzarelli, delikatnej oliwy i dojrzałych pomidorów. Apulia i Bazylikata oferują także wiele zaskakujących urodą miejsc. Towarzyszyć nam będzie oczywiście primitivo – najsłodsze wśród wytrawnych win świata!

Archiwalne
3 250,00 
winnice toskani

Toskania i Umbria
15-21 października 2021

Florencja – San Gimignano – Siena – Montepulciano – Orvieto – Asyż

Toskania to kraina gęsto usiana renesansowymi miastami położonymi pośród winnic i cyprysów. Wśród nich znaleźć można zarówno malutką, pachnącą rozmarynem i bazylią Pienzę, jak i pełne zabytków Florencję oraz Sienę.

Archiwalne
3 200,00 

Emilia-Romania – stolice włoskiego smaku
19–24 września 2019

Bolonia – Rawenna – Modena – Parma

Emilia-Romania to część Włoch, gdzie w równej mierze spotyka się nauka, kultura i sztuka – także ta kulinarna. Wystarczy bowiem wymienić takie nazwy jak szynka parmeńska, ocet balsamiczny z Modeny czy parmezan i już chce się tam pojechać, aby skosztować na miejscu owych specjałów w najlepszym wydaniu.

Archiwalne
2 550,00 

Rzymskim szlakiem Toski
15–18 listopada 2018

Opera i sztuka w Rzymie

Któż nie słyszał o Tosce – słynnej operze Pucciniego, której akcja dzieje się w Rzymie. Odwiedzimy wszystkie miejsca związane z tym operowym arcydziełem, a dzień zakończymy Toscą w Teatro dell’Opera di Roma.

Archiwalne
1 830,00