Czynników przemawiających za odwiedzeniem Veneto jest wiele. Na samą myśl o tej części Włoch przed oczami stają pokryte wiecznym śniegiem góry, łagodne wzniesienia, szerokie plaże czy piękne laguny. Wielkim powodem wyjątkowości tego regionu jest jego stolica, jaką nie może się pochwalić żaden inny kraj na świecie – zaczarowana i wciąż jaśniejąca blaskiem, jakby na przekór wszystkim wypatrującym jej rychłego końca Serenissima – Wenecja.
Nosząc się z zamiarem odwiedzenia tamtejszych terenów, najlepiej już na samym początku ustalić priorytety i drobiazgowo zaplanować podróż. W przeciwnym razie trudno będzie się odnaleźć w miejscu będącym w stanie zaproponować tak wiele. Żeglarze i surferzy zwyczajowo jako bazę obierają sobie jedną z wielu miejscowości malowniczo położonych nad jeziorem Garda. Szczególnym powodzeniem wśród nich cieszy się część północna jeziora, a to z uwagi na panujące tam warunki atmosferyczne – stałe wiatry i prądy powietrzne – stwarzające doskonałe możliwości do uprawiania sportów wodnych.
Docierający do Veneto zwolennicy zabytków architektury również nie czują się oszukani, bo jest ich tu pod dostatkiem, praktycznie wszędzie i nawet w najmniejszej mieścinie jest coś godnego uwagi, nie wspominając o takich atrakcjach jak Werona. A entuzjaści wina? Ci dopiero mają tu co robić, jako że pod względem winiarskim Veneto również nie pozostaje w tyle. Przeciwnie – spośród regionów geograficznych składających się na północno-wschodnie Włochy właśnie Veneto szczyci się najdłuższą tradycją winiarską, sięgającą jeszcze II wieku p.n.e.
Zróżnicowanie krajobrazowe i kulturowe tej krainy położonej między Alpami i Adriatykiem bardzo wyraźnie znajduje odzwierciedlenie w powstających na jej terenie winach. Na tamtejszych ziemiach można uprawiać rozmaite odmiany winorośli – od wymagających dobrego nasłonecznienia odmian czerwonych po aromatyczne białe szczepy zdecydowanie preferujące chłodniejszy klimat.
Prawdziwość powyższego stwierdzenia mieli okazję zweryfikować uczestnicy pierwszej zorganizowanej przez Wine-Service enoturystycznej wyprawy w tamte strony, która odbyła się pod koniec maja. Już pierwsza degustacja w czasie tego wyjazdu – w Villa Girardi – potwierdziła, że na obszarze Veneto powstaje szeroka gama win.
O jej zaprezentowanie członkom Klubu Domu Wina z wielką pieczołowitością zadbał właściciel winiarni Franco Tommasi. Chociaż sam nieobecny (niestety, ale termin targów Vinexpo w Hongkongu zdecydowanie wcześniej był mu znany niż termin naszej wycieczki), oddał gości w fachowe ręce swej pracownicy, która zatroszczyła się, by ich wiedza enologiczna na temat win Veneto, poparta analizą organoleptyczną, była kompletna.
Trochę rozciągnięta w czasie komentowana degustacja zobrazowała jednak doskonale różnorodność tamtejszego winiarstwa, ponieważ próbowaliśmy zarówno lekkich, bezpretensjonalnych bardolino, zwiewnego bianco di custoza, soave, klasycznej valpolicelli, ripasso i recioto. Wszystko zaś było zwieńczone esencjonalnym i pełnym mocy amarone, dla którego część z uczestników w ogóle wybrała się na tę wycieczkę.
Spędzając kilka dni w Veneto, nie sposób nie zajrzeć do rozsławionej przez Szekspira antycznej Werony. Chociaż jej urocza starówka zachęca do niespiesznego łazikowania, na początek warto wybrać bardziej zorganizowaną formę zwiedzania pod wodzą doświadczonego przewodnika. I chociaż różne są zdania na temat poznawania miast w ten sposób, w przypadku naszej grupy sprawdziła się doskonale. W ekspresowym tempie poznaliśmy ponad dwutysięczną historię miasta zilustrowaną licznymi zabytkami.
Czas wolny każdy już zagospodarował sobie według własnego uznania. Na Piazza Brà, jednym z głównych placów miasta, czekała na nas nie lada niespodzianka – szereg straganów zastawionych produktami spożywczymi charakterystycznymi dla poszczególnych regionów Włoch. Część grupy wsiąkła w tym kulinarnym raju na dobre, inni natomiast rozpoczęli eksplorację werońskich lokali gastronomicznych. Bardziej wytrwali przespacerowali się pełną eleganckich sklepów Via Manzini, by do autobusu powrócić ze sporych rozmiarów pakunkami.
Nazwa Bardolino może nie wywołuje dreszczu podniecenia u winomanów, ale będąc w maju w pobliżu jeziora Garda warto odwiedzić maleńkie miasteczko, od którego wzięło nazwę to popularne wino. Najlepiej w czasie odbywającego się tam Palio del Chiaretto. To lokalne święto, w czasie którego na licznych stoiskach prezentowane i degustowane są wyłącznie wina różowe, tradycyjnie powstałe z pierwszych i najlepszych zbiorów winogron nad jeziorem Garda. Różne opinie można spotkać na ich temat, ale chyba najlepiej zdegustować i wyrobić sobie zdanie samemu, szczególnie że podczas Palio okazji do porównania poszczególnych win nie brakuje.
Dla tych, którzy jednak utwierdzili się w przekonaniu, że niekoniecznie muszą umilać sobie życie różowymi specjałami, impreza w Bardolino stwarza jeszcze możliwość degustacji doskonałej jakościowo oliwy, która zdaniem wielu znacznie bardziej zasługuje na uwagę niż powstające w okolicach miasteczka wino.
Puccini to niewątpliwe jeden z największych twórców opery włoskiej. Arie i duety z jego utworów słyszał każdy. W sierpniu, nieopodal położonej w Toskanii miejscowości Viareggio, odbywa się festiwal dedykowany temu wielkiemu kompozytorowi. Podczas wyjazdu będziemy mogli obejrzeć dwa spektakle: Turandot oraz Tosca. Ponadto czeka nas zwiedzanie miejsc związanych z kompozytorem, pobyt w Pizie oraz Lukce, którym towarzyszyć będą degustacje toskańskich win.
Położone na granicy Lombardii i Veneto jezioro Garda to jeden z najpiękniejszych zakątków Włoch. Krystalicznie czyste wody od południa otoczone są łagodnymi wzgórzami, które porastają winnice. Na północy natomiast piętrzą się alpejskie szczyty schodzące niemal do samego brzegu. Wokół urocze miasteczka i zawieszone nad wodą wille oraz zamki. A w pobliżu jedne z najsłynniejszych win Italii – amarone della valpolicella oraz prosecco. Ponadto niepowtarzalnej klasy, pełne uroku zabytki oraz fantastyczna kuchnia charakterystyczna dla okolic Werony i Wenecji.
Położony daleko na północy Europy, nad zatoką fińską Petersburg, już od samego początku z założenia maił być miastem kosmopolitycznym. Nazywany dziś Paryżem lub Wenecją północy jest jednym z najpiękniejszych miast świata. To tu, od ponad 300 lat żyje i tworzy artystyczna elita Rosji. W położonych nad Newą muzeach podziwiać można arcydzieła europejskiego malarstwa. Tutejszy teatr i sale koncertowe pamiętają czasy, gdy prapremiery swoich oper i baletów prezentowali światu Czajkowski, Borodin czy Musorgski. To zaprojektowane z iście barokowym rozmachem miasto imponuje monumentalnymi pałacami, potężnymi soborami i szerokimi alejami, chociaż znaleźć tu można także ciche, położone nad kanałami zaułki. To miasto, które koniecznie trzeba odwiedzić.
Sycylia to nie tylko plaża, błękit morza i czynny wulkan – Etna, na stokach którego uprawia się winorośl i produkuje wina zupełnie odmienne od tych powstających w zachodniej części wyspy. Praktycznie na każdym kroku spotkać tu można ślady historii i dawnych kultur. W czasie tygodniowej wycieczki odwiedzimy najbardziej popularne miejsca na wyspie takie jak Palermo, Syrakuzy czy Taormina, ale znajdziesz też czas, by wybrać się na przechadzkę własnym szlakiem czy spacer po plaży. Proponowana przez nas wycieczka gwarantuje poznanie Sycylii pod kątem krajoznawczym, kulinarnym, winiarskim i kulturowym. Decydując się na skorzystanie z naszej oferty możesz być pewny, że po powrocie Sycylia nie będzie miała przed Tobą tajemnic, gdyż podczas wypełnionej atrakcjami podróży poznasz większość atutów tej niesamowitej wyspy. Przekonaj się sam, jak Sycylia wygląda naprawdę! Wybierz się z nami na Sycylię!
Nie byłoby Włoch bez Mediolanu! To największe miasto Lombardii i całych Włoch północnych, spowite mgłami, które po opadnięciu odsłaniają widok na Alpy. Miasto, które od wieków dźwiga na swoich barkach włoską gospodarkę i jest jedynym miejscem Półwyspu Apenińskiego, gdzie dziś może zaistnieć młody artysta. Owiane aurą burżuazyjnej tajemniczości, kryje w sobie nie tylko dzieła Leonarda da Vinci, ale przede wszystkim pokłady energii i nadziei wszystkich, którzy chcą tu czegoś dokonać. Odkryj z nami to przez wielu niedoceniane, pełne dumy i znaczenia, miasto.
Południowe Włochy to królestwo smaków: pełnych słońca win, najlepszej na świecie mozzarelli, delikatnej oliwy i dojrzałych pomidorów. Apulia i Bazylikata oferują także wiele zaskakujących urodą miejsc. Towarzyszyć nam będzie oczywiście primitivo – najsłodsze wśród wytrawnych win świata!
Toskania to kraina gęsto usiana renesansowymi miastami położonymi pośród winnic i cyprysów. Wśród nich znaleźć można zarówno malutką, pachnącą rozmarynem i bazylią Pienzę, jak i pełne zabytków Florencję oraz Sienę.
Emilia-Romania to część Włoch, gdzie w równej mierze spotyka się nauka, kultura i sztuka – także ta kulinarna. Wystarczy bowiem wymienić takie nazwy jak szynka parmeńska, ocet balsamiczny z Modeny czy parmezan i już chce się tam pojechać, aby skosztować na miejscu owych specjałów w najlepszym wydaniu.
Któż nie słyszał o Tosce – słynnej operze Pucciniego, której akcja dzieje się w Rzymie. Odwiedzimy wszystkie miejsca związane z tym operowym arcydziełem, a dzień zakończymy Toscą w Teatro dell’Opera di Roma.