INFOLINIA 722 100 224 wycieczka@wine-service.plWine Service Sp. z o.o., ul. Balicka 255, 30-198 Kraków
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Tag

Kraj: Hiszpania

Hiszpania

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

 • Archiwalne
  Kobieta w czerwonej sukience w Hiszpanii

  Hiszpania nieodkryta: Walencja i Murcja
  1-7 maja 2022

  Mało znane apelacje hiszpańskiego Lewantu

  Serce hiszpańskiego Lewantu to dwa regiony autonomiczne kraju – Walencja i Murcja. Ta pierwsza, leżąca w samym centrum śródziemnomorskiego wybrzeża Hiszpanii jest dobrze znana z racji swych licznych zabytków i atrakcji turystycznych. Murcja, w powszechnym mniemaniu, nie może poszczycić się aż taką liczbą obiektów wartych zwiedzania. Ponieważ jednak w życiu nie ilość jest ważna, lecz jakość – proponujemy odwiedzenie także tego regionu.
  Wybierając się w tę podróż, na pewno docenią Państwo wspaniałą regionalną gastronomię, wyjątkowość jednej z najpiękniejszych katedr w Hiszpanii, a także doskonałe, choć mniej znane wina z apelacji Jumilla, Bullas i Yecla.

 • Archiwalne
  Jesień w Madrycie

  Muzyczna jesień w Madrycie
  8–11 listopada 2019

  Opera, flamenco, wino i tapas

  Madryt – dziś stolica Hiszpanii, a kiedyś jedno z najważniejszych miast imperium, w którym nigdy nie zachodziło słońce. Miejsce słynące z flamenco i corridy, ale także z wielkich kolekcji sztuki i teatru operowego, w którym na co dzień występują artyści znani z największych scen świata. To miasto historycznych zaułków, starych zabytkowych kościołów i pałaców oraz pięknie współgrających z nimi nowoczesnych budowli i rozwiązań urbanistycznych. Warto pamiętać, że stolica Hiszpanii, choć położona z dala od ważnych regionów winiarskich, pełna jest doskonałych restauracji, w których podawane są najlepsze wina za całej Iberii.

 • Archiwalne

  Śladami Maurów w Andaluzji
  18-25 września 2021

  Malaga – Granada – Sewilla – Jerez de la Frontera

  Andaluzja to najgorętszy region Hiszpanii. Nie tylko ze względu na wysokie temperatury, ale przede wszystkim na temperament tamtejszych mieszkańców. Widać to szczególnie podczas andaluzyjskich świąt i festiwali, gdy na ulicach Sewilli, Kordoby czy Jerezu pełno jest kolorowych strojów, rytmów gorącego flamenco, śpiewu i wina.

 • Archiwalne
  katalonia

  Wielkie wina Katalonii
  7–11 września 2022

  CAVA – PRIORAT – MONTSANT

  Położona między Pirenejami a Morzem Śródziemnym Katalonia zachwyca zróżnicowanymi krajobrazami, historycznymi zabytkami, doskonałą kuchnią i fantastycznymi, uważanymi za jedne z najlepszych w całej Hiszpanii, winami. Powszechnie znane jest wybrzeże kuszące plażami ze złotym piaskiem, urokliwymi zatoczkami czy spektakularnymi klifami, jednak dla winomanów numerem jeden jest prowincja Priorat. To tutaj w osłupienie wprawia widok malowniczych wzgórz pokrytych winnicami zdającymi się przeczyć prawu grawitacji oraz niezwykła atmosfera stanowiąca niecodzienną mieszankę dzikości, odrealnienia i spokoju. Odkryj z nami inne oblicze Katalonii, a przy okazji spróbuj win, które zyskały status kultowych!

Zwiedzanie winnic w Hiszpanii

Hiszpania to trzeci po Włoszech i Francji największy producent win na świecie. Na Półwyspie Iberyjskim i regionie wybrzeża Morza Śródziemnego pierwsze winnice zakładali już greccy kolonizatorzy. Z czasem, gdy pojawili się tu Rzymianie, właściwie cały obszar dzisiejszej Hiszpanii i Portugalii porósł winną latoroślą. Przez lata zepchnięte na margines winiarskiego świata, dzisiaj hiszpańskie winnice należą do ścisłej światowej czołówki, a tacy krytycy jak Robert Parker, Jancis Robinson czy Hugh Johnson zachwycają się kolejnymi powstającymi tu winami.
Większości z nas Hiszpania kojarzy się przede wszystkim z wakacyjnymi pobytami w nadmorskich kurortach Costa Brava czy Costa del Sol. Turystyka dla wielu osób ogranicza się do wypoczynku w hiszpańskich kurortach. Podróże z Winem zachęcają jednak do tego, by przy okazji odwiedzania położonych w interiorze winnic zwiedzić i poznać bliżej inne ważne i piękne regiony tego kraju, zabytki i oczywiście… wino.
Najstarszym, nieprzerwanie działającym w obszarze winiarstwa regionem Hiszpanii jest Andaluzja słynąca z win wzmacnianych jerez-xérès-sherry i malaga. Win tych kosztować można podczas zwiedzania Malagi, Jerezu, Sewilli, Grenady, Kordoby i Kadyksu – miast, które pamiętają jeszcze fenickich kupców oraz arabskie podboje.
Pierwszym z wielkich regionów winiarskich Hiszpanii jest położona u stóp Gór Kantabryjskich Rioja. Część obszaru uprawy winorośli, tzw. Rioja Alavesa należy do autonomicznego Kraju Basków. Tutejsze winnice słyną z produkcji znakomitego czerwonego wytrawnego wina z odmiany tempranillo, uzupełniane czasami szczepami garnacha i mazuelo. Podobne w stylu wina rodzą się w nieco młodszym miejscu apelacji Ribera del Duero. Dziś to najwyżej cenione wina regionu Kastylia-León. Między dwiema krainami wielkich czerwonych win leży Rueda słynąca z białych odmian verdejo i viura. Spośród odmian międzynarodowych można tu spotkać sauvignon blanc.
Katalonia stanowi odrębny rozdział historii półwyspu i tamtejszych win. W okolicach Barcelony powstają przede wszystkim wina musujące cava z endemicznych odmian macabeo, xarel-lo i parellada. Ciekawostką jest, że to właśnie tu, choć nieco bardziej na zachód, w górach Prioratu i Montsant, wznowiono zapoczątkowaną przez średniowiecznych mnichów uprawę winorośli.
Drugim obok Katalonii autonomicznym regionem Hiszpanii jest Kraj Basków. Tutejsze wina to nie tylko te powstające w Rioja Alavesa, ale także znakomite białe wina txakoli z terenów Zatoki Biskajskiej. Położona nad oceanem Atlantyckim kraina Basków słynie także z wyśmienitej kuchni. Obszar pomiędzy Bilbao a San Sebastian może poszczycić się największą liczbą miejsc na kilometr kwadratowy nagrodzonych gwiazdkami przewodnika kulinarnego Michelin. Ta część Półwyspu Iberyjskiego to także zagłębie najnowocześniejszych realizacji architektonicznych w Europie. Wystarczy wspomnieć Muzeum Guggenheima w Bilbao, Bodegas Marqués de Riscal zaprojektowane przez Franka Gehryego, Bodegas Ysios projektu Santiago Calatravy czy Bodegas Protos Normana Fostera, a to zaledwie kilka tych najznamienitszych przykładów.
Z roku na rok przybywa w Hiszpanii kolejnych apelacji i znanych etykiet, produkowanych w hiszpańskich winnicach. Położony u stóp Pirenejów region Somontano, leżąca na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego Galicja czy granicząca z Francją Nawarra to miejsca, w których produkowane są znane i lubiane na świecie wina.
Środkową część Hiszpanii zajmuje największy region winiarski świata, La Mancha. Znany z romantycznych wiatraków i urzekającego pięknem miasta Toledo, dziś staje się sławny dzięki nowoczesnym autorskim winnicom, wśród których najsławniejszą jest ta, założona przez nestora hiszpańskiej enologii Alajandra Fernandeza.
Dzięki licznym zabytkom, nietuzinkowym miastom, bajkowym i niebywale zróżnicowanym krajobrazom podróżowanie po Hiszpanii może stać się dla nas niepowtarzalnym przeżyciem, a degustacja wina z tego regionu świata nowym doświadczeniem.