INFOLINIA 722 100 224 wycieczka@wine-service.plWine Service Sp. z o.o., ul. Balicka 255, 30-198 Kraków
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Relacja z wyjazdu Wina z Kraju Basków, który odbył się w maju/czerwcu 2018 roku.

Tak się jakoś dziwnie składa, że położony na północy Półwyspu Iberyjskiego Kraj Basków w bardzo umiarkowanym stopniu znany jest szerszej publiczności. Na tamtejszych plażach wyleguje się latem niewielu przybyszów z obcych stron, za to mieszkańców z innych części Półwyspu można tu spotkać w obfitości. Nie od dziś ten skąpany w soczystej zieleni obszar stanowi ich ulubione letnisko. Może jednak okazać się, że po naszej wyprawie w tamte strony liczba osób zakochanych w tej fascynującej krainie gwałtownie wzrośnie.

Miłośnicy win czerwonych Kraj Basków, nader słusznie, postrzegają przez pryzmat doskonałych tempranillo z dodatkami, lub bez, powstających w prowincji Álava. Entuzjaści niecodziennej bieli z rozmarzeniem wspominają degustacje narodowego baskijskiego specjału txakoli , w niczym nie przypominającego białych win powstających w innych częściach Hiszpanii. Chyba najbliżej mu stylem do portugalskiego vinho verde. W klasycznym wydaniu jest wyjątkowo lekkie, delikatnie musujące, o głębokim lecz ulotnym zapachu i bogatym cytrusowo-kwiatowym bukiecie. Świetnie łączy się z delikatnymi potrawami, w szczególności z owocami morza i morskimi rybami, których w Kraju Basków praktycznie wszędzie jest pod dostatkiem. Tyle, że ta najbardziej klasyczna wersja txakoli powoli, ale sukcesywnie, odchodzi do lamusa zastępowana przez kompletne wina o poważniejszej budowie, wyższym poziomie alkoholu i większej aromatycznej głębi. I właśnie z takimi winami mieliśmy do czynienia podczas pierwszej wycieczki Klubu Domu Wina w te strony. Odwiedziliśmy winiarnię Gorka Izagirre, a niejako przy okazji zjedli zupełnie wyjątkowy, z wielkim pietyzmem przygotowany lunch w należącej do bodegi i szczycącej się gwiazdką Michelina restauracji Eneko. A jako że Kraj Basków słynie z obfitości restauracji posiadających i trzy gwiazdki, postanowiliśmy pójść za ciosem i kolejnego dnia kolację spożyć w jednej z nich. Pozostały nam po niej trudne do opisania doznania i wspomnienie idealnie dobranych do wyszukanych dań win, spośród których bezapelacyjnym numerem jeden okazała się zupełnie wyjątkowa, zrobiona w iście burgundzkim stylu Garnacha Jiménez-Landi Piélago 2015 z apelacji Méntrida.

Właściwie to podczas tej jednej wycieczki zawarliśmy znajomość z dwoma północnymi prowincjami Hiszpanii; oprócz oczywistej wizyty w Kraju Basków i celu naszej podróży, odwiedziliśmy także cudownej urody Kantabrię, której wspomnienie już chyba na zawsze w pamięci będzie pojawiać się za sprawą zatrzymanego w czasie, urokliwego miasteczka Santillana del Mar stanowiącego pierwszy przystanek w tej niezapomnianej podróży. A był to dopiero początek, gdyż czekało na nas zupełnie wyjątkowe, mamiące atrakcjami Bilbao, zgodnie z planem pełniące funkcję bazy wypadowej. Bardzo szybko, podczas wycieczki do San Juan de Gaztelugatxe, dostąpiliśmy zaszczytu poznania specyfiki lokalnego klimatu. Niestety, ale przyswojone przed wyjazdem informacje na jego temat okazały się prawdą. Kraj ten, chociaż powierzchniowo niewielki, jest pod wpływem dwóch stref klimatycznych. Na północy klimat jest typowo atlantycki, co sprawia, że tamtejsze tereny przeważnie skąpane są w deszczu. Tym samym dotarłszy do ikonicznego, bardzo pocztówkowego miejsca nie zobaczyliśmy praktycznie nic, gdyż zarówno wyspa, jak i kapliczka templariuszy oraz prowadząca doń droga skąpane były w gęstej mgle. Tyle, że z czasem mgła zaczęła się podnosić, a oczom z wolna ukazywał się nieprawdopodobny widok znany z większości materiałów reklamujących Kraj Basków. Wyłaniał się z mgły w pełnym tego słowa znaczeniu. Doprawdy, było na co czekać. Następnego dnia, udając się do winiarskiego zagłębia win czerwonych przekonaliśmy się o prawdziwości informacji, że obszary południowe zajmowane przez prowincję Álava znajdują się pod wyraźnym wpływem klimatu śródziemnomorskiego. I rzeczywiście, po przejechaniu gór, znaleźliśmy się w innej krainie; chmury wraz z deszczem zostały na północy, a przed nami rozciągały się nader bliskie sercu tereny – łagodne zbocza porośnięte ciągnącymi się, jedna za drugą, winnicami. Czasu i energii starczyło akurat na trzy wizyty i degustacje, tak by po powrocie do Bilbao odwiedzić jeszcze słynne Muzeum Guggenheima i nabyć kilka kulinarnych „pamiątek” z fantastycznym serem owczym Idiazabal na czele.

Wyjazdy w miejsce relacji:

katalonia

Wielkie wina Katalonii
7–11 września 2022

CAVA – PRIORAT – MONTSANT

Położona między Pirenejami a Morzem Śródziemnym Katalonia zachwyca zróżnicowanymi krajobrazami, historycznymi zabytkami, doskonałą kuchnią i fantastycznymi, uważanymi za jedne z najlepszych w całej Hiszpanii, winami. Powszechnie znane jest wybrzeże kuszące plażami ze złotym piaskiem, urokliwymi zatoczkami czy spektakularnymi klifami, jednak dla winomanów numerem jeden jest prowincja Priorat. To tutaj w osłupienie wprawia widok malowniczych wzgórz pokrytych winnicami zdającymi się przeczyć prawu grawitacji oraz niezwykła atmosfera stanowiąca niecodzienną mieszankę dzikości, odrealnienia i spokoju. Odkryj z nami inne oblicze Katalonii, a przy okazji spróbuj win, które zyskały status kultowych!

Wyprzedane!
3 250,00 
Kobieta w czerwonej sukience w Hiszpanii

Hiszpania nieodkryta: Walencja i Murcja
1-7 maja 2022

Mało znane apelacje hiszpańskiego Lewantu

Serce hiszpańskiego Lewantu to dwa regiony autonomiczne kraju – Walencja i Murcja. Ta pierwsza, leżąca w samym centrum śródziemnomorskiego wybrzeża Hiszpanii jest dobrze znana z racji swych licznych zabytków i atrakcji turystycznych. Murcja, w powszechnym mniemaniu, nie może poszczycić się aż taką liczbą obiektów wartych zwiedzania. Ponieważ jednak w życiu nie ilość jest ważna, lecz jakość – proponujemy odwiedzenie także tego regionu. Wybierając się w tę podróż, na pewno docenią Państwo wspaniałą regionalną gastronomię, wyjątkowość jednej z najpiękniejszych katedr w Hiszpanii, a także doskonałe, choć mniej znane wina z apelacji Jumilla, Bullas i Yecla.

Archiwalne
3 390,00 

Śladami Maurów w Andaluzji
18-25 września 2021

Malaga – Granada – Sewilla – Jerez de la Frontera

Andaluzja to najgorętszy region Hiszpanii. Nie tylko ze względu na wysokie temperatury, ale przede wszystkim na temperament tamtejszych mieszkańców. Widać to szczególnie podczas andaluzyjskich świąt i festiwali, gdy na ulicach Sewilli, Kordoby czy Jerezu pełno jest kolorowych strojów, rytmów gorącego flamenco, śpiewu i wina.

Archiwalne
3 950,00 
Jesień w Madrycie

Muzyczna jesień w Madrycie
8–11 listopada 2019

Opera, flamenco, wino i tapas

Madryt – dziś stolica Hiszpanii, a kiedyś jedno z najważniejszych miast imperium, w którym nigdy nie zachodziło słońce. Miejsce słynące z flamenco i corridy, ale także z wielkich kolekcji sztuki i teatru operowego, w którym na co dzień występują artyści znani z największych scen świata. To miasto historycznych zaułków, starych zabytkowych kościołów i pałaców oraz pięknie współgrających z nimi nowoczesnych budowli i rozwiązań urbanistycznych. Warto pamiętać, że stolica Hiszpanii, choć położona z dala od ważnych regionów winiarskich, pełna jest doskonałych restauracji, w których podawane są najlepsze wina za całej Iberii.

Archiwalne
2 190,00